Experiment dvojhlavého psa: Neetický experiment sovietskeho doktora, ktorý posunul naše chápanie transplantácií

Vladimir Demikhov sa dnes považuje za otca transplantácie, no k tomuto titulu sa dopracoval zvláštnym spôsobom.

Experiment dvojhlavého psa bol drastický a neetický
Zdroj: Wikimedia (CC BY-SA 3.0 DE), German Federal Archive

Na svete existuje veľa experimentov, ktoré ukazujú temnú stránku ľudstva. Mnohí pionieri v určitých vedných odboroch začnú v neskorších fázach kariéry hľadať nové „výzvy“ a uchýlia sa k pokusom, pri ktorých tuhne krv v žilách.

Veľká časť populácie stále verí, že sovietsky doktor Vladimir Demikhov bol jedným z nich. Preslávil sa experimentom „dvojhlavého psa“ a hoci tento experiment znie a vyzerá drasticky, Demikhov posunul naše chápanie transplantácie na novú úroveň. Bez neho by sme dnes pravdepodobne nedokázali dať nové orgány pacientom, ktorí ich potrebujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže čo presne bol experiment dvojhlavého psa? Demikhov sa transplantácii venoval počas studenej vojny a počas štúdia na Moskovskej univerzite vykonal úspešnú transplantáciu srdca a pľúc na pokusnom zvierati. Demikhov bol špičkou vo svojom odbore a častokrát sa považuje za otca transplantácií. Jeho životnou prácou bolo dokázať, že cudzí organizmus môže byť kompatibilný s telom, do ktorého ho vložili.

Dvojhlavý pes

Na tejto myšlienke sa zakladá aj experiment dvojhlavého psa, jedna z jeho najznámejších prác. Od konca 40. rokov sa intenzívne venoval výskumu transplantácie a došiel k záveru, že krvný obeh jedného živočícha je dostatočne silný na to, aby podporoval ešte jeden cudzí organizmus. V tomto prípade si vybral mozog, pretože ten k funkcii potrebuje veľa krvi a kyslíku.

Demikhov nerozmýšľal nad tým, čo si o jeho experimente bude myslieť verejnosť. Hoci sa k problému postavil zvláštnym spôsobom, experiment vykonal v mene vedy a v snahe pomôcť ľuďom, ktorí potrebujú životne dôležité orgány.

Vo februári roku 1954 vykonal bizarný experiment, počas ktorého transplantoval hlavu psa na telo iného psa. Demikhov mal veľké množstvo kritikov v Sovietskom zväze. Verejnosť považovala jeho experimenty za neetické. V dobe experimentu nebola medicína na takej úrovni, ktorá by vzbudzovala dôveru v to, čo sa Demikhov pokúsil urobiť. Mnohí si mysleli, že sa pokúša o nemožné. Demikhov od roku 1954 do roku 1959 vykonal 24 takýchto transplantácií, pričom posledná sa považuje za najsľubnejší pokus.

Počas posledného experimentu Demikhov vybral Nemeckého ovčiaka a menšieho psa. Nemecký ovčiak mal byť v tomto prípade hostiteľom a menší pes „hlavou“ ktorá sa k jeho telu pripojí. Demikhov amputoval spodnú časť tela menšieho psa a na krku Nemeckého ovčiaka vykonal rez, kde telo neskôr napojil. Následne sa pokúsil rekonštruovať a prepojiť cievy oboch psov.

dvojhlavy pes experiment
Zdroj: Vladimir Demikhov (Wikimedia Commons)

Operácia trvala tri a pol hodiny a považovala sa za úspech. Po dni zotavovania bol dvojhlavý pes vo výbornej kondícii a údajne sa obom hlavám vrátili všetky zmysly. Dvojhlavý pes prežil len štyri dni kvôli poškodenej žile v krku. Ak by sa žila nepoškodila, podľa Demikhova mohol pes žiť aj 40 dní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre