Existuje paralelný svet, ktorý je opakom toho nášho, alebo je tomu nášmu podobný? Toto tvrdí nová štúdia

Hypotéza o paralelných svetoch stavia na tom, že každý možný výsledok má svoj "svet", v ktorom sa skutočne odohral.

paralelný svet
Zdroj: vchal / shutterstock.com

Predstavte si, že by ste vyhrali v športke zakaždým, keď si podáte tiket. Chyták je v tom, že by ste nevyhrali priamo vy, ale vaše druhé ja, ktoré existuje v paralelnom vesmíre.  

Schrödingerova mačka je praktický experiment, ktorý dokonale vystihuje problematiku kvantovej fyziky. V krabici máme zatvorenú mačku, ktorá môže byť buď živá alebo mŕtva, no kým sa nepozrieme dovnútra, tak je oboje naraz, existuje v stave superpozície. Až otvorením krabice sa rozhodne, ktorá možnosť je tá správna.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bizarná povaha fungovania kvantového sveta viedla niektorých vedcov k myšlienke, že správne sú obe možnosti, v ktoromkoľvek bode experimentu. Preto vznikla hypotéza o paralelných vesmíroch, ktorá v skratke tvrdí, že zatiaľ čo v našom svete schrödingerova mačka prežila (Pozn. Redakcie: alebo umrela) v tom paralelnom platí opačný výsledok. Kvantové experimenty a pozorovania majú v sebe prvok “náhodnosti”. Znamená to, že vedci vykonávajú veľa pozorovaní, aby mohli pracovať s určitou pravdepodobnosťou. V princípe hypotéza paralelných svetov vysvetľuje, že na každú možnosť, ktorá sa môže odohrať existuje svet, kde sa táto možnosť odohrala.  

Znie to ako sci-fi a tu dávame na správnu mieru aj to, že zatiaľ to tak skutočne je. Ide o veľmi teoretickú hypotézu, ktorá vedcom pomáha “omotať” si hlavu okolo najťažších problémov tradičnej a kvantovej fyziky.  

Existujú paralelné vesmíry?  

Ďalším problémom ktorý podnietil hypotézu o paralelných svetoch je existencia nášho vesmíru a všetkého, čo v ňom existuje. Postupom času vedci prichádzali na to, že keby sa zmenila čo i len najmenšia hodnota jednej z vesmírnych konštánt, život ako ho poznáme a pravdepodobne aj celý vesmír, by nedokázal existovať. Samozrejme musíme brať do úvahy aj to, že náš vesmír zatiaľ nemáme s čím porovnávať. Preto nevieme, ako môže alebo nemôže vyzerať v inom stave.  

Vedci však tento “jemne vyladený” vesmír považujú za gigantickú náhodu a preto sa zamýšľali nad tým, či existuje iný vesmír, v ktorom platia odlišné pravidlá. Tu sa odrážajú od takzvaného kopernikovského princípu. Mikuláš Koperník tvrdil, že Zem nie je stredom vesmíru a v skutočnosti obieha okolo Slnka, nie naopak, čomu sa v staroveku verilo. Kopernikovský princíp v najjednoduchšom ponímaní tvrdí, že nič vo vesmíre nie je výnimočné v zmysle, že ako máme miliardy planét, hviezd, galaxií, potom je logické, že by mohlo existovať aj viac vesmírov.  

Je paralelný vesmír rovnaký alebo diametrálne odlišný? 

Niektorí teoretici tvrdia, že paralelný svet je presným opozitom toho nášho. V máji 2023 však vedci z University of Tsukuba publikovali štúdiu, v ktorej sa odrážajú od teórie strún, hypotetickej teoretickej práce, ktorá hovorí že najzakladanejšou stavebnou jednotkou vesmíru nie sú častice, ale struny. Táto teória je v mnohých ohľadoch kontroverzná, no v iných zas užitočná. Čo však z teórie vyplýva je existencia viacerých dimenzií a paralelných svetov.  

“Teória strún predpovedá existenciu paralelných svetov so zrkadlovou symetriou. Tieto svety sa majú líšiť v šesťdimenzionálnych priestoroch, skrytých v každom svete. Avšak tieto priestory sú mimoriadne podobné a neviditeľné, čiže teoreticky nedokážeme rozpoznať v akom svete žijeme,” píšu autori štúdie.  

Autori vytvorili matematický model, v ktorom skúmali vlastnosti oboch vesmírov. Z výsledkov ich štúdie vychádza, že tieto dva paralelné svety by sa od seba nemali extrémne líšiť. Vo svojej práci budú pokračovať naďalej. V ďalších krokoch sa pokúsia zistiť, či ich teória platí aj bez predpokladov, ktoré museli v tejto štúdii uplatniť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre