Európska vesmírna agentúra plánuje misiu na predpovedanie slnečných búrok
Ide o javy, ktoré by mohli poškodiť naše elektronické, či komunikačné siete
Slnko sa nám môže voľným pozorovaním javiť ako celkom pokojná hviezda, no realita je taká, že ide o dynamické, chaotické teleso, ktoré okolo seba vymršťuje solárny vietor a radiáciu. Taktiež sa na jeho povrchu odohrávajú enormné erupcie horúcej plazmy. Žiť život, závislý na technológiách, blízko týchto všetkých javov, môže byť zložité.
Väčšinou Slnko zahrieva našu planétu, no občasné erupcie solárnych búrok našu Zem zasiahnu a môžu spôsobiť rozsiahle škody. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (pozn. redakcie: ESA), môžu byť škody, len v Európe, vyčíslené na niekoľko miliárd eur. Poznáme pár spôsobov, ako naše elektrické, či komunikačné siete chrániť, no najprv musíme vedieť, kedy sa solárna búrka blíži.
Ak chceme dospieť k čo najpresnejším výsledkom, musíme začať priamo od zdroja, Slnka. Hoci môžeme našu hviezdu pozorovať zo Zeme, jej magnetické pole, ktoré nás zároveň chráni, je zároveň aj prekážkou. Atmosféra blokuje röntgenové žiarenie, ultrafialové žiarenie a gamma lúče, vďaka čomu nemôžme pozorovať Slnko detailne.
Misia Lagrange
Satelity vo vnútri zemskej magnetosféry nám môžu pomôcť, no tie robia merania na mieste. Predpovede by sme sa od nich teda nedočkali. Preto plánuje ESA misiu, ktorá by nám umožnila nebezpečné búrky predpovedať. Sonda by mala byť mimo zemskej magnetosféry, aby priniesla presnejšie výsledky. Misia sa bude volať Lagrange a momentálne vedci zvažujú rovno dve sondy.
Tie sa majú nachádzať na špeciálnych bodoch, kde sa gravitácia Zeme a Slnka vyrovnáva, vďaka čomu môžu ostať na jednom mieste vo vesmíre dlhú dobu a s minimálnou spotrebou paliva. Solárne búrky totižto neprichádzajú z ničoho nič. Začínajú pozorovateľnými výkyvmi na povrchu hviezdy, ktoré by dokázala dvojica sond zachytiť.
Neprehliadnite
Misia je momentálne v štádiu konceptu. Experti na vesmírne počasie a dizajnu vedeckých nástrojov na nej usilovne pracujú a ESA by mala s konceptom postúpiť ďalej do 18 mesiacov.
Komentáre