Európska únia klepla Applu po prstoch. Nová legislatíva, ktorá zmenila fungovanie internetu v EÚ, funguje!

Epic Games hlási úspech, DMA funguje! Podarilo sa im zrušiť obmedzenia, ktoré na nich uvalil Apple.

Internet v Europe
Zdroj: Alex Verrone / Shutterstock.com

Len pár dní dozadu sme upozorňovali na to, že v Európskej únii začína platiť nová legislatíva (pozn. redakcie: DMA / Zákon o digitálnych trhoch), ktorá mení fungovanie internetu naprieč úniou. Aby sme boli presní, mení fungovanie technologických lídrov, ktorí boli natoľko veľkí, že dokázali manipulovať trhom.

Európska únia ešte v septembri minulého roka označila viacero technologických gigantov ako strážcov brány. Ide o spoločnosti, ktorých služby sú natoľko veľké, že prakticky bránia vstup novým hráčom na trh, aby boli konkurencieschopní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

europska unia strazcovia brany
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

Jednou za takýchto firiem je aj americký Apple. Spoločnosť v dôsledku platnosti nových právnych noriem musela otvoriť svoju platformu iOS a to spôsobom, že používatelia si najnovšie môžu sťahovať aplikácie a hry aj z iných zdrojov, ako je len oficiálny obchod spoločnosti. Ruka v ruke s tým Apple musí povoliť aj existenciu alternatívnych obchodov.

Apple obmedzil pridanie alternatívneho obchodu do App Store

Tejto príležitosti sa rozhodla uchopiť spoločnosť Epic Games, ktorá sa chystala spustiť svoj vlastný obchod s aplikáciami. Ten chcela propagovať aj cez App Store. Spoločnosť Apple ale zatiahla ručnú brzdu a Epicu obmedzila prinesenie vlastného obchodu na trh. Pre tých, ktorí nevedia, tak medzi Epic a Apple sa vedú viaceré súdne spory, pričom Epic vo veľkej miere otvoril diskusiu, že Apple zneužíva svoje monopolne postavenie na trhu. Svojim spôsobom za problémami Apple v súvislosti s otváraním svojej platformy vo veľkej miere stojí práve Epic.

Asi nikomu netreba preto zvlášť vysvetľovať, že Apple nemá moc v láske Epic a hádže mu pod nohy polená, kde sa len dá. Jedno z takýchto polien bolo aj zablokovanie vývojárskeho účtu spoločnosti, čo Apple obhajoval slovami, že má právo obmedziť alebo ukončiť „akúkoľvek alebo všetky dcérske spoločnosti, pridružené a/alebo iné subjekty, ktoré sú pod kontrolou Epic Games, kedykoľvek a podľa vlastného uváženia Apple“, ak ohrozujú nejakým spôsobom platformu. Spoločnosť sa odvolávala na jeden zo súdnych sporov, ktorý dal americkému Apple za pravdu, že Epic porušil v minulosti pravidlá obchodu App Store.

Epic Games samozrejme argumentuje tým, že k tomuto kroku sa Apple nemôže uchýliť vzhľadom na legislatívu DMA, ktorá je platnou v Európskej únii a účinnou od minulého štvrtka.

Epic Games vyhralo prvú „bitku“ nad Appleom

Najnovšie na sociálnej sieti šéf Epic Games informoval verejnosť, že sa im podarilo presadiť zrušenie obmedzení zo strany spoločnosti Apple.

„DMA prešlo prvou veľkou výzvou, keď spoločnosť Apple zakázala Epic Games Sweden súťažiť s App Store a DMA práve zaznamenalo prvé veľké víťazstvo. Po rýchlom vyšetrovaní zo strany Európskej komisie spoločnosť Apple oznámila Komisii a spoločnosti Epic, že ustúpi a obnoví náš prístup na obnovenie Fortnite a spustenie obchodu Epic Games Store v Európe podľa zákona DMA.

Veľká výhra pre európsky právny štát, pre Európsku komisiu a pre slobodu vývojárov na celom svete hovoriť.“, uviedol Tim Sweeney na sociálnej sieti X.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre