Europol zadržal podvodníkov, ktorí prevádzkovali platformu na investovanie do kryptomien: Škody dosiahli 98-miliónov €!

Investiční podvodníci vyčíňajú už niekoľko rokov a napáchali škody za približne 89-miliónov EUR.

Europol zadržal päť významných podvodníkov s online investíciami
Zdroj: Unsplash (Setyaki Irham, Pierre Borthiry - Peiobty)

Europol opäť zasiahol proti podvodnej online investičnej platforme, ktorá do dnešného dňa oklamala najmenej 33-tisíc obetí a spôsobila škody približne 89-miliónov EUR.

Európska polícia zasahovala na podnet nemeckých príslušníkov zákona. Zásah prebehol ešte v marci a počas neho zadržali päť podozrivých. Popritom sa Europolu podarilo prehľadať 15 miest v Bulharsku, Rumunsku a Izraeli, z čoho bolo 5 ilegálnych call centier. Tento zásah nadväzuje na operáciu z roku 2021, počas ktorej Europol riešil identický online podvod.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z predchádzajúceho vyšetrovania mala polícia k dispozícii množstvo informácií, ktoré pomohli počas operácií odohrávajúcich sa v marci. Predtým sa predpokladalo, že škody napáchané kyberzločincami sa pohybovali len v rozmedzí 15-miliónov EUR, no nedávne vyšetrovanie potvrdilo, že škody sú oveľa väčšie rovnako ako aj počet obetí.

Bezpečnostné zložky pátrali po podvodníkoch už od januára tohto roku. Počas marcového záťahu sa podarilo Europolu zadržať množstvo cenných vecí vrátane drahých hodiniek, elektroniky, hotovosti, kryptomien či bankových kariet spolu s niekoľkými dokumentmi a dátovými nosičmi.

Týmto spôsobom nachytali desaťtisíce ľudí

Kriminálna organizácia za podvodom prilákala investorov profesionálne vyzerajúcimi bannermi na sociálnych sieťach a webových stránkach. Popritom využívala podvodné call centrá v niekoľkých európskych krajinách. Podvodníci obete oklamali tým, že ich potlačili k prvotnej malej investícii vo výške od 200 do 250 EUR. Následne im ukázali falošné grafy, ktoré ukazovali vysoké zisky.

Obetiam podvodníci sľubovali ešte vyššie zisky na vyšších investíciách. Tieto vyššie investície sa ale stratili a zisky išli na účet podvodníkov. Europol tvrdí, že tento podvod fungoval od roku 2019 až do roku 2021. Podozriví z roku 2021 alebo ich spoločníci, však nedávno zriadili podvodné call centrá v Bulharsku a Rumunsku.

Kryptomeny hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia.org

V súčasnosti nie sú známe ďalšie informácie, ktoré by bližšie popísali podvodnú schému, ktorú rozobrali policajti. Hneď ako budú dostupné ďalšie informácie, tak vás budeme informovať.

Podvodom pravdepodobne nie je koniec

Podvodníci lákali obete na vysoko rizikové investície. Tie sa používajú pomerne často v online podvodoch, pretože sa dajú ľahko zneužiť.

Europolu sa v januári tohto roku podarilo rozobrať aj sériu call centier, ktoré zaplavovali telefóny ľudí podvodnými telefonátmi. Tie sa snažili vydávať sa za niekoho iného, napríklad pracovníka banky alebo podporu Microsoftu či políciu. Vo všetkých prípadoch bol však cieľ rovnaký, dostať z vás peniaze tým, že vyvolajú pocit naliehavosti.

Tieto podvodné hovory zaplavili aj Slovensko a stretli sa s nimi státisíce ľudí vrátane Slovákov. Europol rozobral jednu farmu, ktorá generovala tisíce podvodných hovorov. Počas záťahu zadržali 15 podozrivých osôb, z toho 14 bolo obmedzených na slobode. Viac ako 200 ľudí stále čaká na vznesenie obvinenia. V rámci tohto podvodu útočníci využívali reklamy na sociálnych sieťach, aby nalákali obete na webové stránky, ktoré ponúkali zdanlivo výnimočné investičné príležitosti.

Zdá sa, že marcový zásah Europolu opäť priniesol úspechy, no s podobnými podvodmi pravdepodobne nie je úplný koniec. Policajné zložky však pokračujú vo vyšetrovaní aj naďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre