Europol tvrdo zasiahol proti online podvodníkom. Zadržal ich takmer 60! Ako sa chrániť pred podvodmi?!

Europol spolu s obchodníkmi a bankami zasiahol proti podvodníkom v online svete. Tí nakupovali cez kradnuté platobné karty.

hacker_uvodny_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com

Po celej Európe sa minulý mesiac konala akcia s názvom e-Commerce Action 2022 (eComm 2022). Celý tento koordinovaný zásah bol zameraný proti finančným podvodom v online svete. Akcia sa konala v 19 krajinách a za celý mesiac október mala aj celkom slušné výsledky. Na informáciu upozornil web europa.eu.

Chytili takmer 60 podvodníkov

Akcie, ktorá bola konkrétne mierená proti zločineckým sieťam využívajúcim informácie z ukradnutých platobných kariet na objednávanie tovaru vysokej hodnoty z online obchodov, sa zúčastnilo 19 krajín. Všetko to bolo koordinované Európskym centrom pre počítačovú kriminalitu, ktoré patrí pod Europol (EC3) a Radou pre riziká obchodníkov. Pri akcii pomáhali aj samotní obchodníci spolu s logistickými spoločnosťami a bankami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme ale nešlo iba o mesiac práce. Mesiac október bol totiž už iba akýmsi zakončením niekoľkomesačných príprav orgánov činných v trestnom konaní. Tie minulý mesiac vykonali raziu na miestach, kam bol dodaný tovar nakúpený cez ukradnuté platobné karty. Vyšetrovanie vo viacerých krajinách prebieha a očakáva sa taktiež aj ďalšie zatykanie. Celkovo bolo počas týchto razií zadržaných 59 podvodníkov.

Medzi 19 zúčastnenými krajinami sa ocitlo aj Slovensko. Okrem nás sa akcie zúčastnilo Albánsko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Najpoužívanejšie druhy podvodov

Bezpečnosť online platieb a celkovo bankových služieb je na mimoriadne vysokej úrovni. Práve preto sa útočníci nesnažia nájsť chyby v systéme. Omnoho jednoduchšie je totiž zameranie sa na ľudský faktor, čiže na človeka, ktorý vlastní platobnú kartu a vie ju používať v online prostredí.

Ide najmä o phishingové útoky, respektíve rôzne varianty tohto útoku. Najmä vďaka vysokej miere zabezpečení (nielen) bankových systémov je phishing a jeho varianty stále na vzostupe. Útočníci pri ňom používajú skutočne pokročilé techniky, ktoré vedia oklamať aj skúseného používateľa. Mimoriadne populárnym je napríklad vishing, čo je taktiež druh phishingu. Pri tomto útoku sa útočník vydáva za oficiálnu inštitúciu alebo firmu aj prostredníctvom telefonátu. Obeť sa tak dá omnoho rýchlejšie nahovoriť na to, aby zaslala citlivé údaje alebo aby si stiahla podvodný program do svojho zariadenia.

Ako sa pred takýmto útokom brániť

Keďže sa útočníci zameriavajú na jednotlivcov a nie na celé systémy, tak je ochrana vás, vášho súkromia a peňazí z väčšej časti vo vašich rukách. Ak ale poznáte základné znaky správania sa na internete, tak sa nemáte čoho obávať. Najdôležitejšie je, aby ste cez e-mail alebo SMS rozhodne neposielali citlivé údaje, ako číslo karty, dátum exspirácie či bezpečnostné trojčíslie zo zadnej strany karty. Taktiež nezdieľajte prístupové údaje k internet bankingu ani k žiadnej inej službe.

Podvodna SMS sprava
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor si dávajte aj pri klikaní na odkazy v e-mailovej schránke či SMS správe. Stránku si radšej otvorte manuálne zadaním jej adresy. Stratíte síce pár sekúnd, ktoré ale určite stoje za vyššiu bezpečnosť. No a na záver treba dodať to, aby ste si pravidelne kontrolovali stav vášho účtu. Ak zachytíte akékoľvek neznáme platby, tak okamžite kontaktujte svoju banku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre