SpravodajstvoTechnológie

Estónsko chce zaviesť „robota sudcu“, ktorý bude rozhodovať o vinne a nevinne namiesto ľudí

Estónsko, je krajina ktorá leží na pobreží Baltského mora. Mnohí ju pokladajú za technologického lídra v oblasti digitalizácie štátnej moci.

Najnovšie, estónsky minister spravodlivosti požiadal Ott Vlesberg, hlavného dátového analytika vlády, aby navrhol „robota sudcu“, ktorý by mal rozhodovať o vinne a nevinne obžalovaných. Informuje o tom portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Namiesto sudcu rozhodne robot

„Robot sudca“, by mal byť vybavený pokročilou AI technológiou, ktorá bude schopná analyzovať právne dokumenty a iné relevantné informácie, na základe ktorých bude robiť rozhodnutia. Do tohto procesu bude človek zasahovať už len čiastočne. Sudca bude mať kompetenciu revidovať tieto rozhodnutia.

E-Stónsko

Estónsko, ako sme v úvode povedali, patrí medzi technologických tigrov a to nie len v Európe, ale celosvetovo. Jedná sa o krajinu s približne 1,4 milióna obyvateľmi, ktorá má veľké množstvo služieb digitalizovaných. K týmto službám majú dokonca prístup aj cudzinci.

Súdny robot s podporou umelej inteligencie nie je jediným AI nástrojom vládnej mašinérie. Napríklad, Estónsko využíva AI technológiu na spracovávanie satelitných snímkov, kde algoritmus vyhodnocuje či vládou poskytované dotácie na poľnohospodárstvo sú využívané v súlade s predpísanými nariadeniami. Ďalšou oblasťou kde vláda využíva AI technológiu je aj oblasť zamestnanosti. V prípade ak človek stratí zamestnanie, tak automaticky prebehne sken životopisu daného pracovníka, a to za účelom, aby mu našli prácu čo najskôr.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close