SpravodajstvoVeda a výskum

Elon Musk tvrdí, že nové návrhy rakety Starship idú rapídne dopredu

Snom majiteľa spoločnosti SpaceX je vybudovať do roku 2050 kolóniu na Marse

Vesmírna raketa spoločnosti SpaceX, Starship, je navrhnutá tak, aby dokázala previesť ľudí na Mars. V posledných dňoch sa dizajny rakety stávajú čoraz väčšími a ambicióznejšími. Majiteľ spoločnosti, Elon Musk sa na Twitteri vyjadril že návrhy oceľovej rakety sa rapídne vyvíjajú vpred. Vysvetlil, že analýza tretej strany navrhla použitie 17 oceľových kruhov a nosového kužeľa na to, aby zoštíhlili telo.

Ide o dizajn, ktorý je blízko finálnemu návrhu. Musk taktiež potvrdil, že výška rakety sa zväčšila na 120 metrov. Ide o veľké zmeny pre raketu Starship, na ktorej sa momentálne intenzívne pracuje. Čaká ju prvý orbitálny let a podľa všetkého sa má dať opakovane používať. Prepraviť má buď stovku ľudí, alebo sto ton nákladu. Musk plánuje zostrojiť okolo tisícky rakiet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tie by mu mali pomôcť v pláne založiť na povrchu Marsu prvé ľudské mesto do roku 2050. Nie všetci sú však tak pozitívny ako on. Jeden zo známych astrobiológov si myslí, že takáto misia je v súčasnosti nemožná. Limitom pritom nie sú rakety, ale ľudia a radiácia. Raketa používa ako pohon zmes tekutého kyslíku a metánu. Táto kombinácia látok znamená, že marťanskí kolonizátori budú môcť vyrábať palivo priamo na planéte.

Ide o veľkolepý plán, ktorý môže mať problémy v časti realizácie. SpaceX dokončila 150-metrový let s miniatúrnou verziou rakety, ktorá sa volala Starhopper. Momentálne chcú vyslať Starship na jej prvý let na obežnú dráhu Zeme, no počas prvých testov nastal výbuch nádrží, ktoré nezvládli tlak. Podľa správ Musk opustil testovacie stredisko vytočený.

Musk tvrdí, že rýchlo sa meniaci dizajn rakety umožní napraviť viaceré veľké chyby, ktoré počas testov vyšli na povrch. Každá z nových verzií rakety Starship bude mať oproti predchádzajúcim verziám aspoň drobné vylepšenia. Raketa, ktorá explodovala v marci minulého roku, počas tlakových testov, mala označenie SN 1. Musk tvrdí, že plánuje zostrojiť rakety až po verziu SN 20. Nasledovať bude potom raketa Starship V 1.0

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close