SpravodajstvoTechnológie

Elon Musk s novo predstavenou raketou Big Falcon Rocket chce kolonizovať Mars

Dnes v skorých ranných hodinách sme vám priniesli report o prvom vesmírnom turistovi, ktorého spoločnosť SpaceX vynesie na Mesiac. To však nebola jediná správa, ktorú Elon Musk zdieľal s okolitým svetom.

Big Falcon Rocket je nová raketa v evolúcii spoločnosti SpaceX

Big Falcon Rocket (BFR) je nová raketa, s ktorou sa budeme v spojitosti so spoločnosťou SpaceX stretávať vo zvýšenej frekvencii. Dôvodom je, že sa jedná o raketu, ktorá by mala poslúžiť nie len na samotný let na Mesiac, ale aj na červenú planétu Mars.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Elon Musk hovorí, že nová roka bude schopná vyniesť do vesmíru a zároveň doviesť na planétu Mars náklad o váhe 100 ton. V konečnej podobe BFR by mala dosahovať výšku 387 stôp / 120 metrov, čo predstavuje výšku zhruba 40-poschodovej budovy. Poháňaná bude 31 hlavnými motormi Raptor, ktoré dokopy dokážu spraviť ťah 5400 ton / 48 000 kN.

Raketa by mala byť zároveň schopná odniesť zhruba 1-stovku cestujúcich.

„BFR je ako medziplanetárny dopravný systém, ktorý je schopný dostať sa zo Zeme kdekoľvek v Slnečnej sústave.“

Elon Musk hovorí, že majú pred sebou ešte početné testy, ktoré budú musieť vykonať ešte predtým ako na palubu nastúpia prvý pasažieri. Gwynne Shotwell, predseda spoločnosti SpaceX Elona dopĺňa, že s prvými testami začnú pravdepodobne v roku 2019 kedy sa pokúsia vyniesť raketu do určitej nadmorskej výšky a potom sa ju pokúsia priniesť úspešne na Zem. Je to podobné ako lety Grasshopper, ktoré SpaceX urobila v roku 2012, aby otestoval opätovne použiteľnú architektúru potrebnú pre raketu Falcon 9. Musk však verí, že BFR by mohla urobiť svoj prvý let na Mars v roku 2022 s tým, že dva roky na to by raketa mohla odviesť aj prvých pasažierov.

Zdroj: TheVerge, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close