SpravodajstvoVeda a výskum

Elon Musk po rokoch vracia úder Ruskej vesmírnej agentúre – „trampolína do vesmíru fungovala,“ uviedol na tlačovej konferencii

Vzťahy medzi NASA a Roscosmos sa čiastočne narúšajú a najnovšie "prikúril" aj samotný Elon Musk

Vzťah medzi americkou NASA a ruskou vesmírnou agentúrou Roscosmos nebol nikdy úplne ideálny, no rokmi spolupráce sa dokázali obe agentúry vzájomne rešpektovať, najmä z dôvodu, že posledné roky sa musela NASA spoliehať výlučne na ruské rakety a kozmické lode Sojuz, ktoré boli jediné schopné vyniesť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Napätie medzi oboma krajinami tak od roku 2011 pomaly utíchalo, najnovšie posmešky z úst Elona Muska však Rusov skôr potešili, ako urazili. 

Elon Musk po rokoch vracia úder

Celý príbeh posmeškov medzi oboma vesmírnymi agentúrami sa začal ešte v roku 2014, kedy šéf ruského Roscosmosu, Dmitrij Rogozin uviedol, že USA by mohlo „svojich astronautov posielať na ISS pomocou trampolíny,“ čím poukazoval na to, že USA sa už v tej dobe 3 roky spolieha výlučne na ruské kozmické lode.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA sa ku tomuto komentáru nikdy nevyjadrila, no najnovšie sa do slovnej prestrelky zapojil riaditeľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorá pred pár dňami po 9 rokoch dokázala spoločne s NASA vyniesť amerických astronautov na ISS. Po úspešnej misii sa konala tlačová beseda, počas ktorej Elon Musk uviedol, že „trampolína funguje,“ čím narážal na 6 rokov starý komentár šéfa Roscosmosu, „ide o interný vtip,“ dodal Musk na záver.

Ruský šéf Roscosmosu svojim partnerom neskôr zagratuloval

Vrátený úder od Elona Muska však v Rusku nevyvolal žiadne negatívne emócie, práve naopak. Ku veľkému úspechu NASA a SpaceX zagratuloval samotný Dmitrij Rogozin priamo predstaviteľom oboch inštitúcií, pričom následne reagoval aj na komentár Elona Muska, pričom uviedol, že sa teší na bližšiu spoluprácu.

Všetky informácie o nedávnom štarte rakety Falcon 9 a kozmickej lode Crew Dragon, ktorá sa ku ISS dostala v spolupráci spoločností SpaceX a vesmírnej agentúry NASA nájdete na našom webe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close