Elon Musk odkryl, ako by vyzeral Twitter, keby sa stal jeho výlučným vlastníkom. Chceli by ste takúto sociálnu sieť?
„Z Twitteru by som spravil arénu slobody prejavu“, uviedol Musk.
Nie je žiadnym tajomstvom, že Elon Musk dal akcionárom sociálnej siete Twitter na stôl lákavú ponuku, aby mu predali akcie spoločnosti. Musk ponúkol každému akcionárovi 54,20 dolárov za jednu akciu. Celkovo tak hovoríme o transakcii v hodnote približne 43 miliárd dolárov.
Táto ponuka prišla krátko potom, ako sa Musk stal najväčším akcionárom sociálnej siete. V súčasnosti vlastní 9,2% akcií spoločnosti. Ako uviedol v liste pre predsedu predstavenstva, v sociálnej sieti vidí veľký potenciál. Na druhej strane ale vzniesol aj kritiku, že sociálna sieť nie je tak slobodnou, ako sa tvári. Jeho slová však neboli prekvapením. Musk už dlho kritizuje Twitter a tvrdí, že nedodržiava princípy slobody prejavu.
Čo je cieľom Elona Muska? „Z Twitteru by som spravil arénu slobody prejavu“
Elon Musk počas konferencie TED odkryl, čo by boli jeho prvé kroky potom, ako by sa stal jediným vlastníkom sociálnej siete.
How would Elon Musk change Twitter if he were to buy it? First, he’d make it open source. Watch @ElonMusk’s wide ranging live #TED2022 interview with @TEDChris on @YouTube here: https://t.co/dFFUxNqLZe pic.twitter.com/Okm3y5HpEy
— TED Talks (@TEDTalks) April 14, 2022
Musk na začiatku uviedol, že by zo sociálnej siete spravil „arénu slobody prejavu“. Ďalej rozprával o tom, že by sa zbavil všetkých spamových robotov, ktoré sú prítomné naprieč Twitterom. To však nie je všetko, čo by spravil.
Neprehliadni
Najbohatší muž sveta ďalej uviedol, že by otvoril zdrojový kód sociálnej siete. Cieľom tohto kroku je, aby každý videl, na základe čoho vidí obsah a aby nedochádzalo k manipulácii toho, čo vidíme. Ak by predsa len došlo k manipulácii, tak musí byť zrejme, ku akej zmene došlo.
„Jedna z vecí, o ktorých si myslím, že by Twitter mal urobiť, je otvoriť algoritmus a ak nastanú nejaké zmeny v tweetoch ľudí, mali by byť zdôraznené. Takže každý bude môcť vidieť, ak dôjde k úprave algoritmov. Nedochádzalo by teda k žiadnej zákulisnej manipulácii, či už na základe algoritmov alebo manuálnych zásahov.“
Ak by ponuka, ktorú dal Elon Musk na stôl uspela, znamenalo by to pravdepodobnejšie voľnejší prístup k moderovaniu tweetov zo strany administrátorov sociálnej siete. Je však nepravdepodobné, že sa Muskovi podarí kúpiť všetky akcie spoločnosti. Jeden z najväčších akcionárov Twitteru, Alwaleed bin Talal uviedol, že ponuka, ktorú dal Musk na stôl, neodzrkadľuje reálnu vnútornú hodnotu spoločnosti. Rovnako treba prízvukovať, že Musk v čase, kedy dal akcionárom ponuku uviedol, že táto ponuka je jeho najlepšou a zároveň poslednou, akú dal, resp. do budúcnosti dá.
I don't believe that the proposed offer by @elonmusk ($54.20) comes close to the intrinsic value of @Twitter given its growth prospects.
Being one of the largest & long-term shareholders of Twitter, @Kingdom_KHC & I reject this offer.https://t.co/Jty05oJUTk pic.twitter.com/XpNHUAL6UX
— الوليد بن طلال (@Alwaleed_Talal) April 14, 2022
Uvítali by ste sociálnu sieť Twitter, ako ju vidí Elon Musk? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.
Komentáre