Edge rastie ako z vody. Na Chrome stále však veľa stráca, hoci ten by mal už spozornieť

Microsoft Edge za posledných 12 mesiacov na Windows 10 platforme „vstal z mŕtvych“.

Microsoft Edge vs Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

V súčasnosti najrozšírenejším internetovým prehliadačom na platforme Windows je Chrome, za ktorým stojí technologický gigant Google. Vo svojej podstate, trhu dominuje už niekoľko rokov a zatiaľ nie je hráča, ktorý by reálne ohrozoval jeho postavenie. Minimálne na platforme Windows.

Hoci dnes môžeme hovoriť o jasnom lídrovi, tak trendy a najnovšie štatistiky v súvislosti s prehliadačom Microsoft Edge ukazujú, že trh sa síce pomaly, ale isto mení. Analytická spoločnosť StatCounter, ktorá monitoruje viacero technologických odvetví vrátane trhových podielov jednotlivých internetových prehliadačov, nedávno aktualizovala štatistiky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft Edge už predbehol Firefox. Dosahuje svoje historické maximá!

Publikované dáta ukazujú, že aktuálne Chrome pokrýva viac ako 67% trhu. Čo je však zaujímavé, je prudký rast popularity prehliadača Microsoft Edge. Ako môžete vidieť nižšie, tak prehliadač v marci minulého roka pokrýval 0,57% trhu, dnes to je už niečo málo cez 8%. Môžeme predpokladať, že prehliadaču Edge dopomohlo k tomuto prudkému rastu prechod na jadro Chromium, ktoré využíva aj Chrome a ďalšia konkurencia.

Microsoft EdgE_trhovy vyvoj_marec 2020-2021
Zdroj: statcounter

Nižšie na grafe zas môžete vidieť vývoj trhového pokrytia konkurencie za rovnaké sledované obdobie. Teda prehliadačov Chrome, Firefox, či Opera, ktoré sú dostupné na Windows platforme. Rovnako môžete vidieť aj trhový podiel prehliadača Safari (10,13%). Ten je však v súvislosti s témou nepodstatný vzhľadom na to, že ide o prehliadač, ktorý nájdeme na konkurenčnej platforme macOS. Firefox stratil približne 1% bod v medziročnom porovnaní. Rovnako to aj v prípade prehliadača Chrome. Zároveň treba povedať, že Firefox v dôsledku miernej straty trhového podielu a rastu prehliadača Edge, sa  prepadol z 2. priečky na 3. priečku, čo sa týka popularity na platforme Windows. Edge však nerástol len na úkor týchto dvoch prehliadačov. Trhový podiel stratil rovnako aj prehliadač Opera, či Internet Explorer.

Internetove prehliadace trhovy vyvoj_windows 10_marec 2020 az 2021 marec
Zdroj: statcounter

V súčasnosti je najrozšírenejším prehliadačom Chrome, ktorý pokrýva 67,09% trhu na Windows 10 platforme. Potom nasleduje Microsoft Edge s 8,04% podielom, Firefox s 7,97%, Opera s 2,61% a Internet Explorer s 1,71%.

Aký internetový prehliadač používate vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch vrátane dôvodu, prečo ho používate.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre