BezpečnosťSpravodajstvo

E-mail od Facebooku, ktorý volá potom, aby sme si lepšie zabezpečili účet, vyvolal obavy. Dostali ho aj vy? Takto vyzerá!

Spoločosť Meta nezvolila najvhodnejšie slová, keď sa snažila presadiť svoju bezpečnostnú službu, Facebook Protect.

Užívatelia Facebooku začali dostávať e-maily, ktoré mali údajne prísť priamo od spoločnosti Meta. V nich sa píše, aby sa zapojili do programu Facebook Protect, alebo budú čeliť riziku, že sa k svojmu účtu už nedostanú. Spoločnosť k mailu pripojila aj priamy odkaz k pripojeniu, píše portál AndroidPolice.

Množstvo ľudí vnímalo e-mail ako podozrivý a ako pokus útočníka dostať sa k ich osobným údajom. Spoločnosť Meta ale nedávno potvrdila pravosť správy a vyzýva užívateľov, aby sa do programu zapojili. Lenže čo je to ten Facebook Protect? Ide o funkciu, ktorá je určená novinárom a iným dôležitým osobám, ktoré môžu byť terčom útoku vzhľadom na vypätú situáciu na Ukrajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook Protect je služba, ktorá ponúka dodatočnú ochranu. V nej nájdete dvojstupňové overenie, ale aj ďalšie užitočné bezpečnostné prvky, ktoré pomáhajú váš účet chrániť.

„Účty, ktoré majú potenciál osloviť množstvo ľudí si vyžadujú väčšiu bezpečnosť,“ tvrdí Facebook.

E-mail vyvolal obavy

E-mail s výzvou o aktiváciu Facebook Protect nedostali len novinári, ale aj iné osoby na vplyvných pozíciách. Podľa dostupných informácií bolo do kampane zahrnuté naozaj značné množstvo užívateľov sociálnej siete. Facebook ale s najväčšou pravdepodobnosťou nezvolil najvhodnejšiu kombináciu slov. Žiadosť o aktiváciu bezpečnostnej služby s pripojeným varovaním a odkazom, vyvolala vo väčšine ľudí nedôveru.

E-mail totiž vyzeral ako bežný pokus útočníkov o získanie citlivých údajov. V tomto prípade nepomohla ani oficiálna e-mailová adresa, ktorá sa v prípade potreby dá imitovať. Našťastie sa k celej situácii vyjadril šéf bezpečnosti spoločnosti Meta, Nathaniel Gleicher. Ten potvrdil, že správa je naozaj skutočná a niet sa čoho obávať.

Nešťastný mail dostal aj žurnalista Mike Masnick, ktorý sa do spoločnosti Meta poriadne obul. Problém sa ukrýval v tom, že spoločnosť Meta síce rozposlala varovné maily, no sociálna sieť sama o sebe na službu Facebook Protect neupozornila. Aj podľa jeho slov bol mail nerozoznateľný od bežného phisingového útoku a pre spoločnosť Meta „nešlo o dobrý krok“.

Podľa jeho slov sú ľudia, ktorí dostali mail s bezpečnostnou výzvou, špeciálne trénovaní na to, aby dokázali odhaliť nekalé praktiky potenciálnych útočníkov. Komunikačná stratégia Facebooku teda nebola vhodne zvolená, čo rozhodne nie je v prípade spoločnosti prvýkrát. Dôležité ale je, že tento mail nie je pokus o podvod. Ak ste ho dostali aj vy, nemusíte sa obávať.

Na aktiváciu služby Facebook Protect nemusíte ísť cez odkaz, ktorý je v e-maile priložený. Túto funkciu si môžete aktivovať priamo v nastaveniach sociálnej siete. To, či si funkciu máte aktivovať, je na vás, no Facebook Protect prináša užitočné nastavenia, ktoré vám pomôžu ochrániť váš účet. Dvojstupňové overenie je zároveň mimoriadne užitočnou formou ochrany, ak by ste náhodou zabudli prihlasovacie údaje k vášmu účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close