APLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Dýchate vo vašom meste, či obci čerstvý a kvalitný vzduch? Táto aplikácia vám to odhalí!

Viete, ako kvalitný vzduch dýchate? Pomocou tejto aplikácie si zistíte kvalitu ovzdušia vo vašom okolí na presnú hodinu.

Na to, že každým dňom sa neustále zhoršuje kvalita nášho životného prostredia sa v poslednom čase poukazuje čoraz viac. Celý svet prechádza na uhlíkovú neutralitu, dieselové autá majú v niektorých mestách zákaz vstupu do centra, všetko aj to pre zlepšenie kvality ovzdušia.

Získajte prístup k dátam o kvalite ovzdušia vo vašom okolí

Na meranie kvality ovzdušia existujú rôzne stanice, ktoré neustále zaznamenávajú jeho kvalitu. No a k týmto údajom sa vieme dostať aj my, bežní smrteľníci. Aplikácia, ktorá to umožňuje sa nazýva IQAir AirVisual a jej funkcionalita vie byť mimoriadne užitočná. S údajmi, ako je kvalita ovzdušia vo vašom okolí si viete napríklad naplánovať čas, kedy ste vonku. V čase, keď je kvalita vzduchu nižšia sa pobytu vonku vyhnete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
IQAir AirVisual | Luftqualität
IQAir AirVisual | Luftqualität
Developer: IQAir AG
Price: Free

Aplikácia podľa vašej polohy veľmi presne určí nielen kvalitu vzduchu vo vašom okolí, ale aj napríklad základné údaje o počasí. Niektorým sa pri opise tejto aplikácie môže zdať, že im je mimoriadne povedomá. Áno, narážame na Apple a na ich aplikáciu o počasí, ktorá taktiež okrem iného poskytuje aj údaj o kvalite ovzdušia. No a Apple čerpá svoje údaje z rovnakých zdrojov, ako aj spomínaná aplikácia pre Android.

Naplánujte si cestu podľa kvality ovzdušia

Okrem zistenia kvality ovzdušia vo svojom okolí si viete v aplikácií zistiť aj informácie o kvalite ovzdušia z celého sveta.

kvalita vzduchu svet mapa
Zdroj: vosveteit.sk

To vám môže pomôcť napríklad pri plánovaní cesty. Aplikácia pekne farebne odlišuje kvalitu ovzdušia na dobrú, priemernúzlú.

zlá kvalita ovzdušia
Zdroj: vosveteit.sk, Zlá kvalita ovzdušia v Rakúsku

Na Slovensku sa tieto údaje pohybujú zväčša medzi dobrou a priemernou kvalitou. Priemerná kvalita je podľa očakávania najmä v mestách počas dopravnej špičky. Všetky tieto informácie si viete pozrieť na týždeň vopred.

kvalita vzduchu bratislava
Zdroj: vosveteit.sk

Aplikácia okrem celkovej kvality ovzdušia poskytuje aj podiel jednotlivých znečisťovateľov vo vzduchu. Pri každom znečisťovateľovi sú poskytnuté aj základné informácie a taktiež ich zdroj, prípadne ich účinok na ľudský organizmus.

znečisťovatele vzduchu
Zdroj: vosveteit.sk, Znečisťovatelia vzduchu

Ak by ste túto aplikáciu chceli využiť aj na predpoveď počasia, tak vám zrejme sklameme. Táto aplikácia síce poskytuje základné údaje, ako je teplota vzduchu, či rýchlosť vetra, no pre pokročilejšie funkcie budete musieť zrejme siahnuť inde.

Aj napriek tomu by táto aplikácia mala byť pevnou súčasťou vášho smartfónu, hlavne ak sa zaujímate o životné prostredie a chcete pre seba iba to najlepšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close