Dôkazy v hroboch z permafrostu ukazujú, aký nápoj obľubovala elita v časoch mongolskej ríše

Domestikovaný jak poskytuje mlieko bohaté na tuky, ale aj vlasy na textil a plsť.

mongolska risa
Zdroj: CW Pix / Shutterstock.com

Výskumníci z University of Michigan po prvýkrát vo svojej práci zistili presné obdobie, kedy mongolská elita pila jačie mlieko. V rámci svojho výskumu zistili, že Mongoli pili mlieko viacerých prežúvavcov a v dentálnych záznamoch našli stopy po pití konského mlieka.

Predchádzajúce výskumy dokázali, že mlieko sa počas obdobia Mongolskej ríše považovalo za mimoriadne dôležitý zdroj viac ako 5-tisíc rokov. V predchádzajúcich výskumoch dokázali vedci úspešne datovať kedy Mongoli pili dobytčie, ovčie, kozie a konské mlieko, no nepodarilo sa im zistiť, kedy pili mlieko z jaka. Tento objav pomáha lepšie určiť, kedy sme si domestikovali tohto známeho živočícha.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K informáciám sa vedci dostali skúmaním pohrebiska v severnom Mongolsku, kde boli pochovaní najvyšší predstavitelia tejto ríše. Ostatky sa dokázali zachovať v permafroste alebo inak trvalo zamrznutej pôde.

„Medzi najvýznamnejšie objavy patrí vysokopostavená žena, ktorú pochovali s čiapkou bogtog a hodvábnou róbou, na ktorej bol vyobrazený päťprstý drak. Analýza jej ostatkov nám umožnila zistiť, že počas života táto žena pila jačie mlieko,“ tvrdí Alicia Ventresca-Miller, jedna z autorov štúdie.

Na pohrebisku našli aj ďalšie veci spájajúce sa s elitnou vrstvou Mongolskej ríše. Našli aj nádobu s vyobrazením draka a ďalšie tradičné róby. Archeológovia strávili roky hľadaním častí hodvábu a kože, no za posledných niekoľko desaťročí sa permafrost v oblasti začal roztápať. Viaceré významné náleziská vykradli. To čo sa zachovalo sa stále nachádza v trvalo zamrznutej pôde.

Domestikovaný jak je v chladných oblastiach nenahraditeľným zdrojom

Výskumníci využili proteomickú analýzu na to, aby zistili, čím sa elitná vrstva Mongolskej ríše živila. V dentálnych záznamoch našli stopy mlieka, krvi a iných tkanív, ktoré títo ľudia konzumovali. Zaujímavosťou je, že medzi kravským a jačím mliekom je len jediný rozdiel v sekvencii aminokyseliny. Vedcom sa podarilo odhaliť tú časť, ktorá je špecifická pre jačie mlieko.

Domestikované jaky sa v chladných oblastiach považujú za ikonický druh živočíchov. Pastierske komunity sa dlhú dobu spoliehali na ich mohutnú stavbu tela a schopnosť prenášať ťažké náklady. Zároveň pastieri konzumovali ich mlieko, ktoré obsahuje veľa tukov. Okolo týchto živočíchov však dlhú dobu panovalo veľa nejasností. Vedci stále nemajú jasno ako sa tieto zvieratá dostali z Tibetu do hornatejších oblastí na severe.

Pohrebisko mongolskej elity sa nachádza v provincii Khovsgol, kde ľudia chovajú jaky do dnešného dňa, píše sa v štúdii. Domestikované jaky považujeme mimoriadne odolné zvieratá. Dokážu prežiť teploty až -40 stupňov Celzia a získať vodu jedením snehu a ľadu. Zároveň sa môžu dostať k rastlinám, ktoré sa nachádzajú pod snehovou pokrývkou. Jačie mlieko môžu pastieri použiť na výrobu syrov a sviečok, zatiaľ čo jačie vlasy môžu slúžiť na výrobu oblečenia alebo plsti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre