SpravodajstvoVeda a výskum

Dokáže sa NASA držať svojho ambiciózneho plánu, ktorý vráti ľudí na Mesiac?

Nedávno zverejnila vesmírna agentúra presný priebeh celého programu Artemis

NASA vydala svoj prvý úplný plán pre nadchádzajúci vesmírny program Artemis, ktorý vráti ľudí na povrch Mesiaca, po prvýkrát od roku 1972.

Podľa plánu by sa malo pristátie odohrať v roku 2024, avšak ešte predtým má NASA v pláne vyslať k Mesiacu dve misie, v ktorých by otestovali novú raketu Orion. Plán je ambiciózny, avšak administrátor NASA, Jim Bridenstine, vníma celú situáciu o čosi realistickejšie, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rok 2024 je veľmi agresívny deadline. Dá sa to stihnúť? Áno, ale nemáme priestor na jedinú chybu,“ vyjadril sa Jim Bridenstine v pondelok, 21. septembra, počas tlačovej konferencie.

Ambiciózne plány

Je to zložitá situácia, pretože momentálne NASA netuší, či dostane dostatok financií na rozbehnutie projektu. Od americkej vlády žiada totiž dotácie vo výške 28-miliárd amerických dolárov. Ak by však všetko išlo podľa plánu a NASA by dostala financie, ich starosti by sa ešte len začali. Po úspešnom pristátí dvojice astronautov na povrch Mesiaca majú v pláne posielať na Mesiac ďalších ľudí, od roku 2024, do roku 2030.

Ich dlhodobým cieľom je založiť na Mesiaci trvalú ľudskú posádku. Zároveň vesmírna agentúra dúfa, že sa jej podarí postaviť na obežnej dráhe novú vesmírnu stanicu, s názvom Gateway. Išlo by o akúsi vstupnú bránu na mesačný povrch, ktorá by umožnila častejšie návštevy. Podľa zverejneného plánu NASA, ak sa majú ľudia prechádzať po Mesiaci, prvé dve misie v programe musia skončiť úspechom.

Testovacie misie

Misia Artemis 1 bude testovacou misiou vesmírnej kapsule Orion, ale aj mega-rakety Space Launch System. Táto misia nebude s ľudskými pasažiermi. Raketa ostane na obežnej dráhe mesiaca 3 dni a potom sa vráti naspäť na Zem. Podľa časovej osi je štart Artemis 1 naplánovaný na november 2021.

Artemis 2 bude prvým testovacím letom s ľudskou posádkou. Raketa ponesie 4 pasažierov a preletí okolo mesiaca. Posádka tohto letu preletí ponad odvrátenú stranu Mesiaca a dostane sa hlbšie do vesmíru, než ktorýkoľvek človek v dejinách. Následne sa pomocou gravitačných síl Zeme a Mesiaca dostanú naspäť domov. Celá misia bude trvať 10 dní a otestuje schopnosť kapsule Orion, prepraviť pasažierov bezpečne na Mesiac a späť. Podľa plánu by sa mala misia odštartovať v auguste 2023.

Po týchto dvoch testovacích misiách bude čas na misiu Artemis 3, ktorá vráti ľudí na povrch Mesiaca. Astronauti pristanú na južnom póle, čo je technicky náročnejšie, než pristátie na iných miestach. Doteraz sa to nepodarilo žiadnemu človeku, či robotickej misii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close