Spravodajstvo

Dokáže nám umelá inteligencia pomôcť s hľadaním života mimo Zeme? Výskumníci tvrdia, že musia byť opatrní

"Záhadné" svetlá, ktoré inteligencia vyhlásila za prítomnosť mimozemskej civilizácie, neboli ničím iným, len soľnými ložiskami

Niektorí výskumníci hľadajú vo vesmíre biologické známky života, iní sa pozerajú po tých technologických. Jedná sa napríklad o rádiové signály, znaky znečistenia v atmosférach iných planét, alebo neznámu stavbu. Podľa novej štúdie by sme si ale mali premyslieť, či chceme využiť umelú inteligenciu, ktorá by nám mala pomôcť pri hľadaní technologických známok života.

Vedci hovoria o tom, že umelá inteligencia by mohla spustiť „planý poplach“ pri javoch, ktoré s mimozemským životom nemajú nič spoločné. Príkladom môže byť aj misia americkej NASA z roku 2015. Sonda Dawn spozorovala niekoľko jasných miest v kráteri, na trpasličej planéte Ceres. To vyvolalo špekulácie o existencii mimozemského života, no ukázalo sa, že sa jedná o soľné ložiská, na ktoré zasvietilo slnečné svetlo.

Ceres
Zdroj: NASA

Štúdiom fotografií z trpasličej planéty si vedci všimli určité geometrické vzorce, ktoré patria taktiež k potenciálnym znakom mimozemskej civilizácie. Tieto však vznikli prírodne a tak ich napadlo zistiť, či by ich umelá inteligencia dokázala rozpoznať.

„Videli sme šancu porovnať ľudskú inteligenciu s tou umelou,“ vyjadril sa vedec Gabriel G. De la Torre v tlačovej správe.

Zavolali si na pomoc 163 dobrovoľníkov, bez akýchkoľvek astronomických skúseností, ktorí sa pozreli na fotografie a následne popísali vedcom, čo videli. Následne sa s tou istou úlohou popasovala aj umelá inteligencia.

„Na obrázkoch ľudia identifikovali štruktúru v tvare štvorca, no umelá inteligencia identifikovala aj trojuholníkový vzor. Keď sme ľuďom napovedali, že sa tam nachádza spomínaný trojuholník, väčšina ho našla taktiež,“ vysvetľuje De la Torre.

V skutočnosti bol spomínaný trojuholník len hrou svetla a tieňov, nejednalo sa teda o nič mimozemské. Skutočnosť, že dobrovoľníci dokázali trojuholník vidieť po tom, ako ho identifikovala aj umelá inteligencia, nám napovedá, že stroje by nás mohli „oklamať“ v tom, že nám ukážu výsledky, ktoré nemajú s mimozemskou civilizáciou nič spoločné.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close