Dokázalo by ľudstvo prežiť zrážku s asteroidom? V súčasnosti existuje niekoľko hypotetických riešení

Vedci stále pracujú na efektívnej metóde boja s vesmírnymi hrozbami

asteroid
Zdroj: Pixabay.com (MasterTux)

V súčasnosti sa predpokladá že asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, mohol mať v priemere od 10 do 15 kilometrov. Dokázalo by ľudstvo prežiť, ak by sa podobná katastrofa udiala v blízkej budúcnosti?

Nárazy asteroidov nie sú pre našu planétu ničím novým. Dejú sa oveľa častejšie, než by ste si mohli myslieť, avšak väčšina prípadov nenapácha veľké škody. V roku 1954 dokázal asteroid preraziť strechu 34-ročnej Američanky, menom Ann Elizabeth Hodges. Ide o prvý nahlásený vesmírny objekt, ktorý dokázal zraniť ľudskú bytosť. Meteorit o veľkosti grapefruitu sa odrazil od starého dreveného rádia a zasiahol stehno ženy, ktorá si odniesla len obrovskú modrinu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľkosť asteroidov určuje, koľko škody dokážu napáchať. Nárazy, ktoré majú silu vodíkovej bomby sa dejú približne každých 100 rokov. Podobný incident sa udial aj v Tunguske, v roku 1908. V okolí 40 km od epicentra výbuchu boli pováľané stromy a tlakovú vlnu bolo cítiť až v Európe a aj v Amerike. Šťastie v tomto prípade bolo, že sa kolízia udiala v neobývanej oblasti, hovorí sa v YouTube videu používateľa Unveiled.

Predpokladá sa, že asteroid v priemere 100 metrov by dokázal zrovnať celé mesto so zemou. Asteroid s priemerom 1 km by dokázal zničiť podstatne väčšiu oblasť a možno aj celú menšiu krajinu a asteroidy s priemerom 10 km a viac by znamenali planetárnu katastrofu. Vedci neustále hľadajú spôsoby, akými by dokázali hrozbu smrtiaceho asteroidu zastaviť. Existuje niekoľko teoretických konceptov, ktoré ale neboli overené.

Technologická výzva

Prvým konceptom sú takzvané gravitačné zariadenia. Ide o stroje, ktoré by ovplyvňovali blížiaci sa asteroid svojou vlastnou gravitáciou. Ak by sa k nemu dostali v predstihu, niekoľko rokov ovplyvňovania by mohlo viesť ku zmene jeho trajektórie. Ďalším riešením je blížiaci sa asteroid spomaliť, aby minul našu planétu. To by mohli vedci dosiahnuť nárazom, bombardovaním, alebo raketou. Nevýhodou tejto metódy je, že hrozí rozdrobenie asteroidu na drobné kúsky, čo by mohlo znamenať oveľa väčšie problémy.

Video vyššie je simulácia kanálu Discovery Channel, zachytávajúca kolíziu s trpasličou planétou, s priemerom 500 km.

Ďalším z predkladaných nápadov je použitie bielej farby na určitú časť asteroidu. Návrh predložili vedci z MIT. Biela farba totižto odráža najviac svetla, čiže jedna strana asteroidu by pociťovala väčší tlak solárnej radiácie. Táto šialená metóda by mohla asteroid spomaliť a v skutočnosti nie je až taká prehnaná. Tento fenomén sa zaznamenal aj v prípade našich satelitov, ktoré sú vďaka bielej farbe postrkované fotónmi ďalej. Ide však o veľmi malé hodnoty.

Najpravdepodobnejšou metódou na odvrátenie blížiaceho sa asteroidu je použitie lasera. Vedci z NASA predpokladajú, že ak sa im podarí pripraviť asteroid o časť svojej hmoty, podarí sa im zmeniť aj jeho kurz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre