Dohra asteroidu Chixulub, ktorý vyhladil dinosaurov, bola oveľa brutálnejšia, než sme si mysleli

Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, zasiahol Zem pred 66-miliónmi rokov, klimatické zmeny, ktoré nasledovali boli oveľa vážnejšie.

asteroid letiaci k zemi dinosaury
Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Katastrofa, ktorá postihla dinosaurov pred 66-miliónmi rokov nebola len o dopade obrovského meteoritu. Kolízia uvoľnila obrovské množstvo síry, ktorá sa dostala do atmosféry. Keď boli oblaky vo vzduchu, zakryli Slnko a Zem vstúpila do obdobia ochladzovania, ktoré trvalo niekoľko storočí.

Nielenže teploty postupne klesali, no na povrch pršali kyslé dažde, ktoré v konečnom dôsledku zmenili chemické zloženie oceánov, píše portál Science Alert. Tieto zmeny mohli existovať ďalšie desaťtisíce rokov, čo je oveľa dlhšie, než predpovedali predchádzajúce štúdie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ukazuje sa, že sme výrazne podcenili dohru, ktorú vyvolal náraz asteroidu,“ vyjadril sa spoluautor novej štúdie, James Witts.

Náraz 10-kilometrového asteroidu bol bez najmenších pochýb ničivý, no klimatické zmeny, ktoré náraz vyvolal, boli oveľa brutálnejšie, než vedci donedávna predpokladali. Život, ktorý nezahynul pri ničivom náraze, sa jednoducho nedokázal prispôsobiť drastickým zmenám, ktorými si planéta po náraze prechádzala. Kyslé dažde pretrvávali oveľa dlhšie, než sa predpokladalo a práve to môže byť jeden z hlavných dôvodov, prečo sa život na planéte spamätával tak dlhú dobu.

Brutálne dôsledky

Vedci popisujú toto zistenie ako „náhodné“. Tím zozbieral vzorky z miesta, ktoré sa nachádzalo neďaleko krátera Chixulub a ich analýza poukázala na „netradičný signál“. Vedci si všimli, že izotopy síry prešli drobnými zmenami, ktoré ovplyvnili ich hmotnosť. Tieto zmeny nastávajú v prípade, keď sa síra dostane do kontaktu s UV žiarením.

„Tento jav môže nastať dvoma spôsobmi: Buď v atmosfére, ktorá nemá žiaden kyslík, alebo keď sa v atmosfére nachádza tak veľké množstvo síry, že sa dostáva do vyšších častí atmosféry,“ vysvetľuje Witts.

V čase nárazu asteroidu Chixulub bola atmosféra našej planéty okysličená už nejakú dobu. Vzorky, ktoré tím zozbieral pochádzali z okolia rieky Brazos. Tento región bol počas dopadu asteroidu pod vodou. Čo je výnimočné na vzorkách je to, že v podmorských vzorkách sa nenachádzajú stopy síry, ktorá sa do atmosféry dostáva napríklad pri výbuchu sopky. Oceány a moria mali svoj vlastný izotopický podpis, ktorý rozpustil drobnú časť síry, ktorá sa do nich počas sopečnej erupcie dostala.

Tentokrát však v rovnakých vzorkách našli stopy síry, čo znamená, že v dobe ich vzniku musela byť atmosféra plná tohto prvku. Podľa vedcov ale nemusela byť katastrofa taká brutálna, ak by asteroid zasiahol inde.

Predchádzajúce štúdie uvádzajú, že po dopade asteroidu sa do atmosféry uvoľnilo od 30 do 500 gigaton síry. Takéto znečistenie by spôsobilo pokles teplôt až o 8 stupňov Celzia. Už v tomto prípade ide o drastickú zmenu, no podľa novej štúdie bolo množstvo síry vyššie. To znamená, že aj dopad na klímu bol oveľa výraznejší, než sa predpokladalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre