Dlhé vesmírne misie si vyžadujú prítomnosť špeciálnej posádky, ktorá posilní morálku skupiny, tvrdí odborník

astronaut-1757103_1280_opt
Zdroj: Pixabay

Dlhé vesmírne misie nie sú zo žiadneho hľadiska ľahkou záležitosťou. Technologická úroveň misie musí byť vysoká, no netreba zabúdať na ľudskú stránku astronautov. Dlhé mesiace cestovania v malom priestore s ďalšími ľuďmi nemusí vždy dopadnúť dobre, z čoho sa môžu vykľuť roztržky, alebo nezhody medzi členmi posádky. Podobná situácia môže nastať aj priamo na Marse, kde by posádka spolu trávila ďalšie dlhé mesiace na jednom spoločnom mieste. Ako sa ale vyvarovať tej najhoršej situácii po medziľudskej stránke, ktorou je jednoznačne rozhádanie niektorých členov, poprípade nesúdržnosť posádky? Antropológ spolupracujúci s NASA má jasné odpovede, ktorými by sa mali vesmírne spoločnosti riadiť.

Šašo posádky

Pomenovanie „šašo posádky“ je samozrejme prehnané, no celý výskum vedený antropológom z Floridskej univerzity poukazuje práve na takýto typ ľudí. Práve medziľudským spájačom majú byť ľudia, ktorí dokážu udržiavať vysokú morálku celej skupiny, ako aj jej súdržnosť a udržiavanie dobrej nálady.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Sú to ľudia, ktorí majú schopnosť pritiahnuť všetkých ľudí, preklenúť medzery, keď sa objaví napätie a naozaj posilniť morálku,“ povedal Jeffrey Johnson, ktorý spolupracuje s NASA na štúdii dôležitosti humoru počas dlhých vesmírnych letov v rozhovore pre The Guardian. „Keď žijete s ostatnými v obmedzenom priestore dlhú dobu, napríklad na misii na Marse, napätie sa pravdepodobne roztrhne.“

Odporúčania sú založené na dlhoročných skúsenostiach

Mnoho ľudí si na prvý pohľad môže myslieť, že podobná situácia sa pri takých profesionáloch, ako sú astronauti, jednoducho nemôže vyskytnúť. Samozrejme, psychologické testy určite vyberú tých najlepších kandidátov, no v hraničnej situácii sa môžu vyskytnúť tak či tak. Dobrým príkladom je dlhoročná štúdia pozorujúca pracovníkov na Antarktíde, kde sa podobní „komici“ spájajúci skupinu osvedčili. Práve tento typ ľudí dokáže medziľudské vzťahy zlepšovať aj napriek podmienkam, v ktorých sa daná skupina nachádzala.

Komunikačné oneskorenie s Marsom

Veľkým problémom pri misiách na Mars je komunikačné oneskorenie, ktoré môže trvať až 20 minút. Celých 20 minút sa v takýchto podmienkach bude zdať ako večnosť a pravidelná komunikácia, či chatovanie, je takmer nemožné. Posádka jednoducho potrebuje niekoho, kto bude pravidelne „udržiavať“ ich mentálne zdravie, ktoré by sa v prípade zlej mentálnej hygieny v skupine mohlo ľahko zhoršiť. „Je životne dôležité, aby ste tam mali niekoho, kto môže pomôcť takýmto spôsobom všetkým, aby sa mohli následne sústrediť na svoju určenú prácu a dostali sa tam aj späť v bezpečí,“ uviedol Johnson pre The Guardian.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre