Ďalšia verzia Androidu príde s natívnou funkciou, ktorá umožní premeniť smartfón vo webkameru

Google pracuje na funkcii, ktorá umožní premeniť Android 14 smartfón vo webkameru, ktorú bude možné pripojiť k počítaču.

android smartfon (2)
Zdroj: Pixabay.com (iXimus)

Google plánuje pre Android 14 funkciu, ktorá umožní používateľom použiť ich zariadenie ako webkameru. S informáciou prišiel portál l 9to5google.com, ktorý sa odvoláva na známeho vývojára Mishaal Rahmana.

Podľa dostupných informácií sa Google rozhodol pre štandard štandard „USB Video Class“, resp.“UVC„. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o popisy funkcií, ktoré umožňujú streamovať video. No treba ale doplniť, že výrobcovia smartfónov budú musieť zariadenie vybaviť patričnou aplikáciou, ktorá umožní streamovanie videa. Ďalšie podrobnosti o tejto funkcii budú známe, ako Google uvoľní ďalšie vývojové verzie Androidu 14.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Upozorňujeme, že stále budete potrebovať aplikáciu/službu na odosielanie údajov videa z kamery do uzla /dev/video*, z ktorého bude hostiteľské zariadenie čítať.“, píše Rahman v príspevku nižšie.

Pandémia spôsobila boom v online komunikácii

Môžeme len hádať, čo viedlo Google k tomu, aby začal pracovať na vývoji tejto funkcie. No pravdepodobným impulzom bola pandémie, kedy milióny ľudí náhle začali pracovať z domova a streamovacie aplikácie zažili renesanciu. Je ale možné, že Google našiel inšpiráciu v konkurenčnom systéme iOS. No nech je ako chce, ide o dobré správy pre používateľov Androidu!

Dnes sú dostupné riešenia tretích strán

Možno ste v minulosti postrehli aj u nás na webe, že Android telefóny je možné používať ako webkameru. No stále ide o riešenie tretej strany. Tieto návody ako využiť smartfón ako webkameru sú okrem iného aj pomerne náročné pre menej skúsených používateľov. Dôvodom je, že je potrebné odomknúť vývojárske nastavenia telefónu a zároveň nakonfigurovať počítač, aby bolo možné Android zariadenie použiť ako webkameru. Zmeny, ktoré chystá Google, tento náročný proces eliminujú. Pôjde teda o natívnu funkciu operačného systému.

Funkcia by mala fungovať podobne ako aplikácia Camo alebo Continuity Camera, ktoré môžu poznať používatelia s operačným systémom iOS od spoločnosti Apple.

Či príde s Androidom 14 ešte s istotou nevieme povedať

Aj keď nevieme s istotou povedať, či Google túto funkciu stihne vo finále dokončť alebo nie, zdá sa, že ide v správnom smere. Samozrejme, už dnes môžeme volať prostredníctvom videohovoru pomocou telefónu. Ale dedikovaná webová kamera je predsa len lepšie riešenie, ak sa chceme zúčastniť videohovoru cez aplikácie ako  Discord, Zoom alebo Microsoft Teams prostredníctvom počítača. Okrem iného „prenosná“ webkamera nám otvára nové možnosti, ako môžeme interagovať s priateľmi.

Presný dátum vydania Androidu 14 zatiaľ nie je známy. No je vysoko pravdepodobné, že Google novú verziu operačného systému oficiálne predstaví v maji počas konferencie Google I/O. Neskôr v druhej polovici roka, Google nový Android sprístupní ako finálny produkt pre výrobcov smartfónov. Na nich následne bude, aby priniesli novú verziu operačného systému do telefónov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre