ANDROIDSpravodajstvo

Android 14 klope na dvere: Čo všetko o ňom zatiaľ vieme a kedy príde?

Android 14 o sebe poodhaľuje prvé informácie. Pozrite sa, kedy ho môžete očakávať aj vo svojom smartfóne a čo nakoniec ponúkne.

Len pred nedávnom sme mohli v smartfónoch zaregistrovať prvé aktualizácie na Android 13 a už teraz tu máme informácie o nadchádzajúcej verzii systému. Spoločnosť Google už nejakú dobu starostlivo pracuje na ďalšej verzii Androidu, ktorú nám bude postupne ukazovať v priebehu tohto roka. A už teraz vieme povedať niektoré základné informácie o systéme Android 14, čo bude jeho oficiálnym pomenovaním. Bližšie informácie o ňom nám priniesol portál andro4all.com a ak vás zaujíma, kedy prídu na verejnosť prvé verzie, kedy aktualizáciu získate aj vy alebo akú prezývku nakoniec získa, ste na správnom mieste. My si totiž teraz zhrnieme všetko, čo o najnovšom Androide vieme.

Čo nám Android 14 prinesie a kedy vlastne príde?

Začneme základnými novinkami o najnovšej verzii operačného systému od Googlu pre smartfóny. Spomenúť musíme bezpochyby to, že Android 14 by mal priniesť do smartfónov podporu pre formát NFTS, na ktorý používatelia čakajú už dlhšiu dobu. O tejto zmene sa rozpráva už dlhšiu dobu a veríme, že práve najnovší Android ju konečne ponúkne. Okrem lepšej optimalizácie systému sa máme stretnúť aj s vynovenými gestami pre ovládanie zariadenia. Konkrétnou zmenou má byť úprava gesta „späť“, no jeho finálnu podobu zatiaľ nepoznáme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android
Zdroj: Android/Google

Podstatnou informáciou pre nás je, že najnovší Android 14 príde v developerskej verzii niekedy v januári či februári. Následne okolo apríla budeme môcť očakávať prvé beta verzie, ktoré si budete môcť vyskúšať isto aj vy. V máji počas konferencie Google I/O by sa mal už tradične predstaviť Android 14 aj vo svojej finálnej podobe, v akej príde medzi používateľov. A v priebehu augusta alebo septembra aktualizáciu uvidia aj prví používatelia smartfónov pravdepodobne z radov Google Pixel.

Akú prezývku nová verzia systému získa?

Medzi známe fakty o systéme Android patrí tiež to, že spoločnosť Google pomenováva verzie po dezertoch a sladkostiach. Každý rok si tak nová verzia vyslúži pomenovanie po cukrovinke podľa abecedy, pričom Android 12 sa označuje ako Snow Cone, Android 13 zasa ako Tiramisu a pripravovaný Android 14 má zasa získať prezývku začínajúcu na písmenko U. Očakávame, že oficiálnou prezývkou by mohol byť Upside Down Cake, teda obrátený koláč. Musíme ale uznať, že iná prezývka na písmeno U by sa spoločnosti hľadala len ťažko, najmä keď zvažujeme označovanie po cukrovinkách a dezertoch.

Android (1)
Zdroj: unsplash.com (Denny Müller)

Radi by sme uviedli, že postupné uvoľňovanie informácií o najnovšom Androide 14 bude aktuálne častejšie, keďže v najbližších týždňoch začne vypúšťanie prvých developerských verzií. Tiež ale treba spomenúť, že vo vašich smartfónoch Android 14 zrejme uvidíte až v treťom či štvrtom kvartáli roka. Ako prvé spoločnosti s aktualizáciou na tento systém budú pravdepodobne Samsung či Xiaomi. Práve Samsung sa totiž zaviazal k rýchlejším aktualizáciám pre svoje modely.

Očakávate vo svojom smartfóne ešte aktualizáciu na Android 14? A evidujete už najnovší Android 13? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close