Desaťročia sa Mŕtve more vymykalo nášmu chápaniu: Vytváranie „slaných prstov“ nie je proti zákonom fyziky, vysvetľuje štúdia

Výskum z roku 2019 bližšie popísal vytváranie slaných štruktúr na dne Mŕtveho mora. Tie sa každým rokom zväčšujú.

Mŕtve more sa celé desaťročia vymykalo chápaniu vedcov
Zdroj: Flickr (Ian Bothwell)

Na dne Mŕtveho mora sa pomaly hromadia slané kryštály, čo dokázal výskum z roku 2019. Toto more sa nachádza medzi Jordánom a Izraelom a považuje sa za najslanšie more, aké možno na Zemi nájsť. Po tisíce rokov bolo významnou atrakciou pre ľudí, kvôli jeho údajným liečivým vlastnostiam.

Keďže je Mŕtve more slanšie ako bežná morská voda, zároveň má vyššiu hustotu a tým aj viac nadnáša. V posledných desaťročiach postupne vymizli aj zdroje sladkej vody, ktoré Mŕtve more dopĺňali, čím sa stalo ešte o čosi slanšie. Ešte v roku 1979 si však vedci všimli, že sa začali na dne mora hromadiť slané kryštály. Táto vrstva sa každým rokom zväčší o približne 10 centimetrov, vysvetľuje portál AGU.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvláštnosťou tohto procesu bol až do roku 2019 fakt, že proces sneženia kryštálov až na dno mora stál proti zákonom fyziky. Štúdia autorov z tohto roku ale dokázala, že hromadenie soli na dne Mŕtveho mora nie je proces, ktorý by sa búril proti prírode. Vo svojej práci opísali formovanie „slaných prstov“, ktoré pomaly pomáhajú soli klesnúť na dno mora.

„Spočiatku vzniknú malé prstíky, ktoré sú príliš malé na to, aby sme ich pozorovali. Rýchlo však reagujú s inými štruktúrami a postupne sa stávajú väčšími a väčšími,“ tvrdí Raphael Ouillon, vedúci štúdie.

Na jednu stranu pomáha štúdia lepšie pochopiť ako funguje Mŕtve more, no na druhú stranu získavajú aj neoceniteľné poznatky o tom, ako sa do zemskej kôry ukladajú masíve ložiská soli. Ako vysvetľujú autori štúdie, Mŕtve more je jediným vodným telesom na Zemi, kde sa proces vytvárania soľných kryštálov odohráva. Práve preto ho považujú za jedinečné laboratórium, v ktorom sa môžu bližšie pozrieť na to, ako tieto mechanizmy operujú.

„Mŕtve more je jedinečný systém,“ hovorí Nadav Lensky, spoluautor štúdie.

Riešenie záhady

Ako už bolo spomenuté, Mŕtve more sa postupom času stáva slanšie, preto sa časť soli začala koncentrovať blízko povrchu. Počas letných mesiacov Slnko ohreje povrch mora a oddelí ho do dvoch výrazných vrstiev. Vrchná vrstva je teplejšia a chladná vrstva sa drží naspodku. Počas leta sa voda teplejšej vrstvy vyparí a stane a viac slanou ako spodná.

To však nevysvetľovalo, prečo sa soľ z vyššej vrstvy miešala s chladnejšou, keďže sa tieto dve vrstvy nemiešajú. Vysvetlenie prišlo v štúdii z roku 2016, ktorú otestovali v praxi až o tri roky neskôr. Podľa tejto teórie sa drobné čiastočky dokážu dostať do chladnejšej vrstvy, keď je hladina vody narušená. Teplo sa rozptýli skôr ako soľ, preto sa soľ oddelí a vytvorí kryštály, ktoré klesajú ku dnu mora.

V roku 2019 štúdia pomocou počítačovej simulácie potvrdila správnosť teórie slaných prstov. Autorom sa podarilo správe demonštrovať prúdenie soli na dno mora a vytváranie soľných depozitov uprostred neho. Pomocou tohto modelu môžu vedci lepšie vysvetliť formáciu soľných depozitov v zemskej kôre, ktoré môžu dosahovať hrúbku až jedného kilometra. Proces ich vzniku však nebol vedecky popísaný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre