Veda a výskum

Ako vytvorenie prvej kontrolovanej reťazovej reakcie zmenilo celý svet?

V roku 1942 ľudstvo vytvorilo prvú reťazovú reakciu a odštartovalo takzvaný atómový vek.

Objavením reťazovej reakcie 2. decembra 1942 sa oficiálne začal takzvaný „atómový vek“. Experiment prebehol v tichosti na pôde univerzity v Chicagu, píše portál uchicago.edu.

Za prvou reťazovou reakciou stojí fyzik Enrico Fermi, ktorý so svojimi kolegami položil základy pre projekt Manhattan vedúci k vývoju prvej atómovej bomby. Napriek tomu, že prvá kontrolovaná reťazová reakcia zmenila celý svet, nebola dostatočne silná na to, aby dokázala zapáliť jedinú žiarovku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Všetci sme vedeli, že s vytvorením prvej reťazovej reakcie svet nebude viac rovnaký,“ napísal v roku 1942 fyzik Samuel K. Allison.

Tento objav nesie so sebou odkaz mierového využívania jadrovej energie a zároveň poukazuje na hrôzu jadrových zbraní a ich ničivú silu. Po druhej svetovej vojne vedci z University of Chiago založili inštitút pre jadrové vedy a inštitút pre štúdiu kovov. Tieto dva inštitúty sa neskôr premenovali na Inštitút Enrica Fermiho a Inštitút Jamesa Francka.

Projekt Manhattan bol počas druhej svetovej vojny najtajnejším projektom v Spojených štátoch, no napriek tomu sa o ňom Fermi a jeho vedecký tím rozprávali pod stromom na ulici Main Quad, ktorý bol podľa ich uváženia bezpečným miestom.

„Nedokázali sme si predstaviť, že by reťazovú reakciu dosiahli na prvý pokus,“ vysvetľuje fyzik Roger Hildebrand.

Fermi spolu s ostatnými vedcami preložili urán, oxid uraničitý a grafit najmenej 30 razí, než boli pripravení na posledný test. Hildebrand bol fyzikom, ktorý použil cyklotron na univerzite Berkeley na to, aby premenil urán na plutónium – prvok, ktorý by mal potenciál poháňať reťazovú reakciu. Vzorky sa neskôr dostali do laboratória Herbert Jones Laboratory, kde laureát Nobelovej ceny, Glenn Seaborg po prvýkrát odmeral vzorku plutónia o veľkosti špendlíkovej hlavičky.

Vojna a jadrový výskum

Už vtedy si vedci uvedomovali potenciál, ale aj hrozbu jadrovej energie, no vojna bola v danej dobe prvoradá. V roku 1941 totiž Japonci napadli Pearl Harbor a o štyri dni neskôr vyhlásilo Nemecko a Taliansko Spojeným štátom vojnu.

„Nepriateľ postupoval všade, kde sme sa pozreli a dobýjali všetko. Čo je horšie, pracovali na svojej vlastnej atómovej bombe. Vyhrať jadrový závod bolo na mysli každého kto veril, že jadrová bomba sa môže stať reálnou zbraňou,“ vysvetľoval Hildebrand.

Keď USA zhodilo atómové bomby na mestá Hirošima a Nagasaki v roku 1945, tak len dva týždne na to vznikli takzvané „Hodiny konca sveta“. Ide o symbolické hodiny, ktoré ukazujú, ako blízko sa ľudstvo nachádza ku katastrofe, ktorá by predstavovala koniec sveta.

Prvá reťazová reakcia však priniesla zmeny aj v medicíne. Od 50. rokov minulého storočia sa začala radiácia používať aj pri liečbe rakoviny a neskôr aj iných ochorení. Ako však vedci vysvetľujú, vytvorenie prvej reťazovej reakcie nie je jediným momentom v histórii. Je to niečo, čo odštartovalo objavy tiahnuce sa do dnešnej doby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close