SpravodajstvoVeda a výskum

Ďalší superkontinent? Takto bude Zem vyzerať o 250-miliónov rokov!

Vedci z NASA sa pokúšali zistiť, ku akým zmenám dôjde v ďalekej budúcnosti.

Naša Zem je neustále v pohybe. Nielen okolo Slnka, ale aj vnútri, pod našimi nohami. Tektonické platne sú neustále v pohybe, píše portál Indiatimes.

Ak sa tektonické platne pohnú až príliš rýchlo, môže dôjsť ku známym zemetraseniam, ktoré sa spájajú s katastrofickými dôsledkami. Okrem toho sa však platne pohybujú pomaly, tak že si to ani nevšímame. Lenže čo to znamená? V budúcnosti budú kontinenty vyzerať úplne inak, ako dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z NASA sa pozreli na budúcnosť našej Zeme a podelili sa s nami o to, ako bude vyzerať ďalší superkontinent. Pred 335-miliónmi rokov existoval jeden superkontinent, ktorý sa nazýval Pangea. Išlo o obrovskú pôdu, ktorá sa rozdelila a vznikli kontinenty, ako ich poznáme dnes. Napriek tomu sa tvar našej Zeme neustále mení.

Nový výskum z NASA sa pokúša pochopiť, ako sa na našej planéte pohybujú tektonické platne, ale aj iné faktory, napríklad nárast jasnosti Slnka, alebo to, ako bude podnebie našej planéty vyzerať v budúcnosti. Na základe toho získali model toho, ako bude Zem vyzerať o 250-miliónov rokov.

Ich výskum ukázal dve možnosti. Prvou je, že sa všetky kontinenty spoja do jedného veľkého telesa, ktoré sa bude nachádzať blízko rovníka a bude sa volať Aurica. Druhou možnosťou je, že Antarktída ostane na svojom mieste a ostatné kontinenty budú potlačené severnejšie od rovníka a vytvoria ďalší veľký kontinent. Ten by sa volal Amasia.

Štúdia tiež ukázala, že na Zemi vládne superkontinentálny cyklus. Naša planéta sleduje vzorec spájania a rozdeľovania kontinentov, ktorý sa opakuje každých 400 až 600-miliónov rokov. Nejde pritom o náhly proces, ale kontinenty sa neustále posúvajú, len veľmi pomaly. Aj práve teraz dochádza k pohybu tektonických platní.

Dožije sa ľudstvo týchto zmien?

Podľa novej štúdie, ktorá bola publikovaná vo viacerých denníkoch, sa momentálne naša Zem nachádza v polovici cyklu formácie našich kontinentov.

Vedci chceli zároveň zistiť, aké podnebie by v prípade oboch superkontinentov na Zemi vládlo. Zistili, že ak by vznikla Amasia, na celom superkontinente by bola ľadová prikrývka. Ak by sa vytvorila Aurica, snehu a ľadu by bolo málo. V takomto prípade by teploty dosahovali v priemere 20 °C.

Či sa ľudstvo dožije toho, kedy sa z kontinentov stane jedna veľká plocha je otázne. Ľudstvo už teraz čelí globálnemu otepľovaniu a iným krízam, ktoré by mohli v najbližších rokoch dramaticky ovplyvniť náš vývoj.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close