Ďalší dôkaz o tom, ako činnosť človeka mení našu planétu: Satelity NASA pozorovali úbytok našej atmosféry

Aký to bude mať dopad na ľudí?

Atmosfera Zeme
Zdroj: Pixabay.com (imonedesign)

Klimatické zmeny sú serióznou hrozbou pre ľudstvo a vedci z NASA objavili ďalšie dôkazy, ktoré poukazujú na to, ako sa naša planéta dôsledkom ľudskej činnosti mení.

Vedci si všimli, že vrchné časti atmosféry sa postupne sťahujú. Čo je príčinou? Nárast emisií skleníkových plynov. Na túto znepokojivú správu poukázali dáta z troch satelitov NASA, ktoré pozorovali zmeny v mezosfére, atmosférickej časti, ktorá sa nachádza od 50 do 80 km nad povrchom. Mezosféra Zeme sa ochladzuje a postupne sťahuje.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Je ťažké pozorovať zmeny, ktoré sa v tejto časti atmosféry dejú. Potrebujeme totiž niekoľko desaťročí na to, aby sme mohli pozorovať, čo sa vlastne deje. Dôvody pre zmeny môžu byť rôzne, skleníkové plyny, zmeny solárneho cyklu, alebo niečo úplne iné. Musíme vedieť, čo tieto zmeny spôsobuje,“ vyjadril sa Scott Bailey, hlavný autor štúdie.

Úbytok mezosféry

Satelity NASA poskytli dáta z 30 rokov pozorovaní. Výsledky naznačujú, že mezosféra sa v lete, nad zemskými pólmi, ochladí o 5 °Fahrenheita (pozn. redakcie: -15 °C) a zmenší sa o takmer 200 metrov za desaťročie. Ak sa nezmení množstvo emisií, ktoré človek vyprodukuje, bude tento trend pokračovať. Mezosféra je oveľa tenšia ako časť atmosféry, v ktorej žijeme (pozn. redakcie: troposféra). Preto sa dopad zvyšujúcej sa hladiny skleníkových plynov líši od otepľovania, ktoré cítime na povrchu.

„Pri zemskom povrchu je atmosféra hrubá. Oxid uhličitý zachytáva teplo rovnako, ako perina zachytáva vaše telesné teplo a hreje vás. V nižších častiach atmosféry existuje množstvo molekúl v tesnej blízkosti a ľahšie si predávajú teplo. V podstate slúžia ako taká perina,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, James Russell.

Znamená to, že veľa tepla sa do vyšších a tenších častí atmosféry nedostane. V tenších častiach atmosféry, neexistuje také množstvo molekúl, ako v tých spodnejších. Preto sa vo vyšších častiach atmosféry nedokáže teplo tak šíriť. Navyše, Oxid uhličitý dokáže efektívne svoje teplo vyžarovať a keďže sa vo vyšších častiach atmosféry teplo nešíri až tak dobre, väčšina tepla uniká do vesmíru. Čím viac oxidu uhličitého sa nachádza v nižších častiach atmosféry, tým viac tepla unikne do vesmíru, vyššie časti atmosféry sa ochladia a scvrknú sa.

To čo sa deje v mezosfére ale nemá na ľudí priamy dopad. Napriek tomu však vedci túto sféru považujú za dôležitú. Približne 80 km nad povrchom, vo vrchných častiach mezosféry, sa objavujú tie najnižšie teploty. Zároveň je to oblasť, kde neutrálna atmosféra prechádza do elektricky nabitých plynov, do ionosféry.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre