Čo znamená zelená bodka v pravom hornom rohu obrazovky smartfónu?

Zelená bodka v rohu displeja nemusí hneď znamenať problémy. Toto je jej význam.

Čo znamená drobná zelená bodka na obrazovke?
Zdroj: Unsplash (Mika Baumeister), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images)

Ak máte jeden z novších modelov Android smartfónu, možno ste aj vy postrehli malú zelenú bodku, ktorá sa objavuje v pravom hornom rohu obrazovky a niekedy sama od seba zmizne. Čo táto zelená bodka znamená?  

Možno si myslíte, že ide o upozornenie na nové notifikácie, no to nie je správna odpoveď. Staršie telefóny a niektoré novšie naozaj majú malú LEDku, ktorá zasvieti, ak vám príde nová správa, upozornenie alebo iná notifikácia a vy tak viete rýchlo zistiť, či máte v telefóne niečo nové. Tieto LED svetielka vo väčšine prípadov bývajú implementované v tele smartfónu, nie na obrazovke

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď si otvoríte smartfón a na hornej lište uvidíte malú zelenú bodku, ide o informáciu, ktorá vám v určitých prípadoch dokáže pomôcť zistiť, že sa používa niečo, čo by sa používať nemalo. Nemusíte sa však obávať.  

Na našom portáli častokrát informujeme o špionážnych malvéroch, ktoré dokážu sledovať obete cez prednú kameru, mikrofón alebo vedia zistiť, kde sa práve nachádzate. Vo všetkých prípadoch ide o závažné narušenie súkromia, ktoré by sa malo bezodkladne riešiť, no človek nedokáže len tak povedať, kedy sa používa mikrofón alebo kamera smartfónu.  

Zelená bodka slúži presne na to. S podobným systémom ste sa už mohli stretnúť napríklad pri webkamerách notebookov. Ak webkameru používate, vedľa nej svieti svetielko, ktoré vám oznamuje, že je kamera zapnutá. Rovnakú úlohu má aj táto drobná zelená bodka.  

Čo znamená drobná zelená bodka na obrazovke?
Zdroj: Vosveteit.sk

Zelená bodka neznamená hneď problém 

Zelená bodka v pravom hornom rohu displeja vám len oznamuje, že váš telefón práve používa fotoaparát, mikrofón alebo vašu polohu. Ako sme už spomínali, vo väčšine prípadov nejde o nič nebezpečné. Údaje o vašej polohe používajú napríklad Google Mapy, aplikácie na počasie, Messenger, Instagram alebo WhatsApp. Sociálne siete zároveň môžu používať aj váš fotoaparát alebo kameru, ak niekomu posielate fotku alebo hlasovku.  

Lenže čo ak zelená bodka svieti neustále? Ani to nie je dôvod na paniku. Ako môžete vidieť na príklade nižšie, ak si otvoríme hornú lištu, uvidíme ktorá aplikácia pristupuje k akému citlivému povoleniu. V tomto prípade pristupuje aplikácia počasie k informáciám o našej polohe a pristupuje ku nej cez widget aktívny na domovskej obrazovke.  

Čo znamená drobná zelená bodka na obrazovke?
Zdroj: Vosveteit.sk

Problém môže nastať, ak postrehnete aplikáciu, ktorá by nemala mať prístup k jednému z týchto troch najcitlivejších povolení. V tom prípade môžete rýchlo konať a aplikáciu si z telefónu rýchlo odstrániť. Odporúčame zároveň skontrolovať zariadenie antivírovým programom.  

Zelená bodka slúži na to, aby užívateľ vedel, kedy smartfón pristupuje k mimoriadne citlivým funkciám smartfónu. Vďaka nej môžete rýchlo zistiť, ak sa deje niečo, čo by sa nemalo, no zároveň nepredstavuje niečo, čoho by ste sa mali báť hneď, ako ju uvidíte svietiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre