BezpečnosťSpravodajstvo

Špehuje niekto váš smartfón? Tieto varovné signály by vás mali dať do pozoru!

Špionážny softvér má niekoľko špecifických spôsobov, ako sa prejavuje. Ak si všimnete niečo z tohto, situáciu okamžite riešte.

Malvér je v poslednej dobe mimoriadne rozšírený problém. Existuje veľa druhov škodlivého softvéru, no spyware sa radí k jedným z najzávažnejších. Spyware, alebo inak aj špionážny softvér umožňuje hackerom sledovať prakticky všetko čo na zariadení robíte.

Útočník získava prístup k technickým špecifikáciám vášho smartfónu, SMS a četovým správam, hovorom, kontaktom, polohe, mikrofónu, fotoaparátu alebo bankovým aplikáciám, no to ani zďaleka nie je všetko. Je v našom vlastnom záujme, aby sme sa proti takémuto malvéru chránili najlepšie ako vieme. Preto je dôležité, aby sme vedeli ako sa môže spyware v zariadení prejavovať. Nižšie si popíšeme na čo si treba dať pozor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nezvyčajná spotreba dát

Spyware posiela ukradnuté dáta útočníkovi a na to potrebuje prístup k internetu. Každý z nás máme aspoň ako-takú predstavu o spotrebe našich dát, no keď začíname z ničoho nič naše hranice prekračovať, môže to byť znak toho, že vás niekto špehuje. Môžete si to jednoducho skontrolovať v nastaveniach v sekcii spotreba dát. Odporúčame vám ale pozrieť sa nielen na spotrebu mobilných dát, ale aj na spotrebu dát cez Wi-Fi. Útočníci totiž častokrát odosielajú dáta práve cez Wi-Fi, lebo v prípade mobilných dát by ste si to mohli pomerne rýchlo všimnúť, ak máte obmedzený objem dát.

Ako sa malware prejavuje vo vašom smartfóne
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezvyčajná aktivita v účtoch

Ak vám Google začne posielať správy o neobvyklej aktivite a prihláseniach, určite by ste ich nemali brať na ľahkú váhu. Hackeri často zneužívajú aj prepojené účty, teda napríklad ak sa pomocou Facebooku prihlásite do inej služby. Ak sa vám začnú objavovať upozornenia na podozrivú aktivitu, alebo ste sami postrehli niečo neobvyklé, zmenené nastavenia, preposielanie správ cudziemu účtu a podobne, opäť to môže znamenať, že vás niekto špehuje.

Nevysvetliteľné správanie aplikácií

Nevysvetliteľné správanie aplikáciíAk aplikácie na vašom telefóne začnú správať nezvyčajne, ako napríklad nečakane sa spúšťajú, zatvárajú sa alebo vykonávajú činnosti, ktoré im neboli pridelené, môže to byť výsledkom prítomnosti spyware. Škodlivý softvér môže zasahovať do normálneho fungovania aplikácií a prevziať kontrolu nad vaším zariadením.

Zmeny nastavení a neznáme aplikácie

Ak zistíte, že sa zmenili nastavenia vášho telefónu bez vášho súhlasu, alebo ak sa objavili neznáme aplikácie, ktoré si nepamätáte, že ste nainštalovali do mobilu, je to veľkým varovným signálom. Spyware sa môže infiltrovať do vášho systému a meniť nastavenia, aby získal prístup k vašim súkromným údajom.

Zvláštne vyskakovacie okná

Aj toto je jednou z charakteristík špionážnych softvérov. Mnohé prichádzajú s adwarom, teda reklamným malvérom. Jeho úlohou je zaplaviť vaše zariadenie reklamami. Môžu sa vám objavovať aj falošné upozornenia že máte v zariadení vírus, hoci možno nie sú v tomto prípade až tak falošné. Dôležité je, že ak si všimnete zvláštne reklamy, skontrolujte zariadenie. Adware častokrát neprichádza sám.

podvodne vyskakovacie okno reklama internet
Zdroj: Google

Spomalilo sa vám zariadenie

Staré smartfóny či počítače už nefungujú tak ako kedysi, s tým už nič nespravíme. Ak ale výkon drasticky poklesne v priebehu pár dní, môžete mať problém so spywarom. Sofistikovanejšie špionážne softvéry už pracujú efektívnejšie a častokrát si pokles výkonu nemusíte všimnúť. Podstatou ale je, že starší spyware má veľké požiadavky a vaše zariadenie musí zdieľať výkon s nevyžiadaným softvérom.

Náhodné reštartovanie

Mnohí si myslia, že ide o zvláštnu chybu, ale pozor. Vaše zariadenie by sa nemalo samé od seba reštartovať a ak sa tak stane, ide o kritickú chybu. Pravidelné reštartovanie smartfónu môže znamenať, že sa niekto doňho dostal a momentálne vás špehuje. Ak hacker získal vzdialený prístup k vášmu zariadeniu, potom môže na diaľku reštartovať zariadenie. Reštart môže byť kritickou súčasťou útoku.

Vaše zariadenie sa nevypne

Aj opačný prípad môže byť znakom spywaru. Možno chcete na konci pracovného dňa vypnúť počítač a zistíte, že to z nejakého dôvodu nejde. Nemožnosť vypnúť smartfón alebo PC znamená, že v tom zariadeniu nejaký proces bráni. Hacker mohol získať prístup k vášmu zariadeniu a nechce oň ešte prísť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close