Čo zabilo dinosaurov? Štúdia hovorí, že to nebol len asteroid Chixulub

Dopad asteroidu Chixulub spôsobil katastrofu, no sám o sebe nemusel stačiť na vyhladenie dinosaurov.

asteroid dinosaurus
Zdroj: serpeblu / Shutterstock.com

Dnes vieme, že do Zeme pred 66-miliónmi rokov narazil do Zeme obrovský 10-km široký asteroid Chixulub, ktorý podľa akceptovaných vedeckých teórií ukončil vládu dinosaurov na tejto planéte. Lenže bolo to naozaj tak?  

Novšie výskumy sa od tejto myšlienky odkláňajú. Vedci priznávajú, že dopad asteroidu Chixulub spôsobil skazu nevídaných rozmerov, no asteroid sám nemusel stačiť na to, aby sa postaral o vyhynutie dinosaurov. Podľa novších teórií, ku ktorým sa radí aj nový výskum vedcov z McGill University, dinosaurov vyhubila intenzívna vulkanická činnosť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia sa zamerala na oblasť Dekkánskych trapov, ktorá sa nachádza v západnej Indii a vznikla prostredníctvom roztavenej lávy. V rámci výskumu vedci odobrali vzorky z týchto regiónov a následne sa pokúsili odhadnúť, koľko síry a fluóru sa počas masívnych sopečných erupcií dostalo do atmosféry. Predpokladá sa, že tieto erupcie sa objavili 200-tisíc rokov pred vyhynutím dinosaurov.  

Autori štúdie odhadli, že uvoľnenie síry do atmosféry mohlo spôsobiť rapídny pokles teplôt po celom svete. Také niečo vedci označujú ako sopečná zima.  

“Náš výskum demonštruje, že klimatické podmienky boli takmer isto nestabilné. Opakované sopečné zimy mohli pred vyhynutím dinosaurov trvať aj celé desaťročia. Takáto nestabilita by sťažila život všetkým rastlinám a živočíchom, čo mohlo pripraviť scenár na vyhynutie dinosaurov,” tvrdí profesor Don Baker, jeden z autorov štúdie.  

V rámci práce výskumníci vyvinuli novú techniku, ktorá im dopomohla rozlúštiť sopečnú históriu našej planéty. Vysvetľujú, že odhadnúť množstvo síry a fluóru, ktorý sa počas tohto obdobia do atmosféry uvoľnil, bola komplexná, no zaujímavá sada experimentov. 

“Predstavte si, že doma varíte cestoviny. Počkáte kým zovrie voda, pridáte soľ a samotné cestoviny. Časť soli sa dostane do cestovín, no nie všetka,” vysvetľuje Baker.  

Problémy pre dinosaurov ešte pred dopadom asteroidu

Pokračuje, že podobne sa aj niektoré prvky stanú uväznené v mineráloch, počas toho ako chladnú po sopečnej erupcii. Vedcom sa podarilo odhadnúť celkové množstvo síry a fluóru v atmosfére, ktoré sa do nej dostali ešte pred dopadom samotného asteroidu Chixulub.  

asteroid dinosaury vymieranie
Zdroj: MK photograp55 / shutterstock.com

Ochladzovanie planéty mohlo trvať v rozmedzí niekoľkých mesiacov, ale aj niekoľkých rokov, závisí to podľa typu erupcie. Počas evolúcie Zeme sa však objavili obdobia intenzívneho vulkanizmu, počas ktorých sa do atmosféry uvoľnilo podstatné množstvo skleníkových plynov. V tomto prípade nastalo globálne otepľovanie, ktoré prebiehalo až niekoľko miliónov rokov. 

Nová štúdia je ďalšou, ktorá spochybňuje, že asteroid Chixulub bol sám zodpovedný za vyhubenie dinosaurov. Štúdia vedcov z Bristolu zabrala dokopy päť rokov a počas nej analyzovali viac ako 1 600 fosílnych vzoriek z obdobia kriedy. Z týchto vzoriek dokázali vyčítať, kedy sa približne objavili nové druhy a kedy tie staršie zanikli. Na základe toho uvideli zmeny v biodiverzite dinosaurov. Potvrdili, že dinosaurom sa darilo pomerne dlhú dobu, no 10-miliónov rokov pred dopadom asteroidu Chixulub čelili problému. V tomto období si vedci všimli, že sa nové druhy neobjavovali, zatiaľ čo tie staršie vymierali rýchlejšie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre