Čo tvorí naše vedomie? Anglický profesor tvrdí, že pozná odpoveď

V jeho práci vidí potenciál na to, priniesť vedomie aj do robotov.

mozog brain-4314636_1920
Zdroj: Pixabay.com (TheDigitalArtist)

Profesor neurológie z University of Surrey tvrdí, že vyriešil záhadu ľudského vedomia, píše portál futurism.

Doktor Johnjoe McFadden prišiel z výskumom, v ktorom spája existenciu ľudského vedomia s elektromagnetickým poľom, ktoré vytvárajú mozgové neuróny.  Na túto tému vzniklo množstvo výskumov, ktoré sa snažili odpovedať na jednu podstatnú otázku: Prečo sú si ľudia vedomí vlastnej existencie, no zvieratá nie?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby sme dokázali túto otázku zodpovedať, obracali sme sa na duchovno, či nadprirodzeno, pričom sme pracovali s konceptom duše. McFadden však zakladá svoju teóriu na dobre známom, vedeckom poznatku.

„Prísť na to, prečo existuje vedomie, sa pokúšalo množstvo filozofov, teológov, ale aj obyčajných ľudí celé tisícročia. Verím tomu, že vedomie je tvorené neurónmi, ktoré dokážu vytvárať magnetické pole v našom mozgu. Pri tom sa vytvára slobodná vôľa,“ tvrdí McFadden.

Hoci je mozog pre vedcov stále veľkou záhadou, je známe, že neuróny medzi sebou komunikujú predávaním si drobných elektrických signálov. Tento úkon vytvára malé elektromagnetické pole. Toto elektromagnetické pole je pravidelne zaznamenávané pomocou rôznych medicínskych prístrojov, akými sú napríklad elektroencefalogram (pozn. redakcie: EEG), alebo magnetoencefalografia (pozn. redakcie: MEG). Týmto výsledkom sa však neprikladala žiadna dôležitosť.

McFadden však nesúhlasí. Podľa neho je práve tento drobný objav odpoveďou na jednu z najdôležitejších otázok vedy. Vo svojom výskume píše, že toto pole je vytvárané signálmi, ktoré z nás robia ľudí a sú výsledkom každej myšlienky, každého pohybu, či procesu. Práve preto navrhuje, že jadrom samotného vedomia je elektromagnetické pole, vytvárané neurónovými signálmi.

Momentálne je jeho výskum len v teoretickej rovine a nepozná žiadnu metódu, pomocou ktorej by ho vedel dokázať. Zároveň však verí, že práve jeho teória ukrýva potenciál, ktorý by mohol viesť k vytvoreniu vedomia strojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre