Čo sa stane, keď sa začnú dve umelé inteligencie rozprávať?

V prelomovej štúdii výskumníci naučili jednu AI vysvetľovať inštrukcie v našom jazyku druhej.

Výskumníci v novej štúdii naučili dve umelé inteligencie rozprávať sa medzi sebou
Zdroj: DALL-E

Schopnosti umelej inteligencie už pravdepodobne nemusíme približovať nikomu, no čo sa stane, keď necháme dve umelé inteligencie rozprávať sa medzi sebou? Na túto otázku našli odpoveď výskumníci z University of Geneva.  

Autori práce vysvetľujú, že vykonať niečo na základe slovných inštrukcií a vysvetliť iným, čo sme spravili, je jednou zo základných vlastností ľudskej komunikácie. Práve v tejto sfére ale nie je umelá inteligencia až tak výkonná. V rámci štúdie vedci natrénovali špeciálnu umelú inteligenciu, ktorá sa naučila určitú úlohu. Tú následne vysvetlila sesterskej umelej inteligencii, ktorá ju reálne vytvorila.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odbor umelej inteligencie zaoberajúci sa spracovaním prirodzeného jazyka má za cieľ to, aby stroje dokázali pochopiť a odpovedať na to, čo im povieme alebo napíšeme. Zakladá sa na umelých neurónových sieťach, ktoré sú inšpirované našimi vlastnými neurónmi v mozgu a spôsobom, akým si medzi sebou posielajú signály.  

“Dnes vieme, že umelá inteligencia dokáže použiť lingvistickú informáciu tak, aby vytvorila odpoveď alebo obraz. Nemôžeme ale zatiaľ povedať, či sú schopné preložiť hovorené alebo verbálne inštrukcie do zmyslovomotorickej akcie a ešte menej sme si istí tým, či to dokáže vysvetliť inej umelej inteligencií,” vysvetľuje Alexandre Pouget, profesor na UNIGE a jeden z autorov štúdie.  

Výskumníci vytvorili AI model, ktorý to dokáže. Začínali s modelom, ktorý má 300-miliónov neurónov a má tréning na to, aby rozumel jazyku. Tento model sme pripojili k ďalšej jednoduchšej sieti. Tá mala len niekoľko tisíc neurónov. V prvej fáze experimentu natrénovali túto sieť na simulovanie oblasti mozgu, vďaka ktorej môžeme vnímať a interpretovať jazyk. V druhom štádiu musela umelá inteligencia reprodukovať inú oblasť mozgu, ktorá je pod vplyvom prvej.  

Výskumníci majú návod na vybudovanie komplexnejšej siete

Celý proces prebiehal na bežných laptopoch a vedci umelej inteligencii zadávali príkazy v angličtine. Ako výskumníci vysvetľujú, keď sa jedna umelá inteligencia naučila určitú úlohu, následne dokázala vysvetliť druhej umelej inteligencii inštrukcie tak, aby to druhá AI dokázala pochopiť a inštrukcie nakoniec vykonať. Autori štúdie vysvetľujú, že toto je prvýkrát, čo dve umelé inteligencie dokázali medzi sebou komunikovať čisto jazykovým spôsobom.  

Model dvoch umelých inteligencií pomáha vedcom pochopiť interakcie medzi jazykom a správaním. Obzvlášť užitočný môže model byť vo sfére robotiky, kde by umožnil dvom strojom komunikovať medzi sebou.  

“Vybudovali sme sieť, ktorá je veľmi malá. Nič nám však už nebráni na tejto báze vybudovať komplexnejšie a väčšie siete. Tie môžeme integrovať do humanoidných robotov, ktoré chápu nielen nás, ale dokážu porozumieť aj jeden druhému,” tvrdia vedci.  

Vo výskume autori štúdie pokračujú a bude zaujímavé sledovať, čo prinesú komplexnejšie AI modely v tejto sfére. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre