Čo sa odohráva v našom mozgu pár sekúnd pred smrťou? Nová štúdia poodhaľuje jedno z najväčších tajomstiev medicíny

Svetlo na konci tunela, či život prebiehajúci nám pred očami: Ako tieto javy vznikajú?

Čo sa deje v našom mozgu počas posledných chvíľ nášho života? Táto oblasť ostáva stále z veľkej časti zahalená rúškom tajomstva. Vďaka jedinečnej príležitosti sa vedci pomaly, ale isto, približujú k odpovedi.

Doktor Raul Vicente, z estónskej University of Tartu mal možnosť vyšetrovať 87-ročného pacienta trpiaceho epilepsiou. Počas jedného z vyšetrení EEG pacient svojmu zdravotnému stavu podľahol, no elektroencefalograf dokázal zaznamenať jeho mozgovú aktivitu pár sekúnd pred smrťou. Výsledky boli pozoruhodné a štúdia, ktorú neskôr Vicente publikoval vo vedeckom časopise Frontiers in Aging Neuroscience naznačuje, že náš mozog ostáva aktívny aj počas našich posledných chvíľ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nielenže ostáva aktívnym, no ukázalo sa, že vykazuje veľkú mieru koordinovanosti a môže nás celou touto nepríjemnou cestou sprevádzať. Hovorí sa totiž, že v našich posledných chvíľach nám prebehne celý život pred očami a odrazu máme pocit, akoby sme sa nachádzali niekde mimo nášho tela a sledovali naše najvýznamnejšie životné okamihy. Množstvo ľudí, ktorí si prešli zážitkami na pokraji smrti opisujú podobný pocit. Lekári chceli vedieť, čo presne sa za ním môže ukrývať. Práca doktora Vicenteho bola prvou svojho druhu a otvorila dvere do fascinujúceho fungovania nášho mozgu.

„Zaznamenali sme 900 sekúnd mozgovej aktivity a presnejšie sme sa zamerali na posledných 30 sekúnd predtým, ako srdce prestalo biť,“ vyjadril sa doktor Ajmal Zemmar, autor novej štúdie.

Mozog počas posledných sekúnd pred smrťou

Pozorovanie ukázalo, že tesne pred zástavou srdca nastáva zmena v špecifickom type oscilácií, ktoré sa označujú ako gama oscilácie. Sú to vzorce pravidelnej mozgovej aktivity, ktoré existujú v každom zdravom mozgu. Gama oscilácie zodpovedajú náročným kognitívnym funkciám, napríklad koncentrácii, snívaniu, spomínaniu si, spracovaniu informácií, alebo snívaniu.

Keďže počas našich posledných chvíľ dochádza k zmene v oblasti beta oscilácií, vedci sa domnievajú, že sa mozog snaží vybaviť dôležité životné udalosti tesne predtým, ako umrieme.

„Ide o podobný mechanizmus, ktorý sme mohli pozorovať aj pri zážitkoch na pokraji smrti,“ vysvetľuje Zemmar.

Hoci sú výsledky zaujímavé, ide o prvú štúdiu svojho druhu, ktorá študovala priamo človeka. Predchádzajúce výskumy sledovali mozgovú aktivitu myší a vedci si všimli podobnú zmenu v mozgovej aktivite. To naznačuje možnosť, že v prípade blížiacej sa smrti sa náš mozog dokáže zorganizovať a následne vyvolá biologickú reakciu. Tá môže byť rovnaká naprieč živočíšnymi druhmi.

V prípade tohto konkrétneho výskumu vedci pracovali s mozgom pacienta, ktorý si prešiel rôznymi zraneniami, čo môže mať výrazný dopad na výsledné údaje. Doktori avšak plánujú aj naďalej vo svojom výskume pokračovať. Na základe týchto výsledkov totiž existuje možnosť, že nám v posledných chvíľach mozog ukáže tie najkrajšie momenty z našich životov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre