Čo sa odohralo bezprostredne po veľkom tresku? K dispozícii máme len teoretické informácie
Poznáme evolúciu nášho vesmíru, ale len do určitého bodu. Ak sa chceme pozrieť na úplný začiatok, máme problém
Posledných sto rokov sa astronómovia a fyzici dozvedeli neuveriteľné množstvo informácií o našom vesmíre. Ten vznikol pred 13.8-miliardami rokov počas udalosti, ktorú nazývame Veľký tresk. Spočiatku bol vesmír oveľa horúcejší, hustejší a menší, no počas rapídnej expanzie sa postupne menil na vesmír, v ktorom žijeme dnes, píše portál Astronomy.com.
Nie sú to len nepodložené teórie. Vedci majú k dispozícii množstvo dôkazov, ktoré presne popisujú expanziu vesmíru, ale aj jeho vývoj za posledných niekoľko miliárd rokov. Vieme, ako vznikali prvé galaxie, kedy vzniklo svetlo a prvé atómy, ale aj koľko základných prvkov vzniklo počas jadrových reakcií v prvých sekundách vesmíru.
Záhada vzniku vesmíru
Problém však nastáva, ak sa snažíme pozrieť ešte hlbšie do minulosti. Prvých pár sekúnd vieme zmapovať detailne, no čo sa stalo predtým je pre nás absolútnou záhadou. To najzaujímavejšie z celého vesmíru, jeho vznik, ostáva pre vedcov ukrytý pod nepreniknuteľnou vrstvou energie, vzdialenosti a času.
Vedci sa však pokúšajú túto záhadu odhaliť nie pomocou pozorovaní, ale pomocou urýchľovačov častíc. Veľký hadrónov urýchľovač totiž dokáže vytvoriť takmer každý typ častíc, od elektrónov, fotónov, Higgsových bozónov až po kvarky. Vieme, že na začiatku, bezprostredne po veľkom tresku bol vesmír plný týchto častí. Tie sa navzájom ovplyvňovali, ničili a opätovne vytvárali.
Trilióntinu sekundy po veľkom tresku bol vesmír plný neuveriteľne horúcej a hustej plazmy. Teplota bola oveľa väčšia ako jadro Slnka a hustota prevyšovala hodnotu tisíc kg na kubický meter. Za týchto extrémnych podmienok do seba častice neustále narážali. V tomto období sa všetko neustále menilo.
Neprehliadnite
Stále však máme veľa nezodpovedaných otázok. Prečo v našom vesmíre existujú atómy? Vedci vedia, že sa vo vesmíre muselo nachádzať o trochu viac hmoty ako antihmoty. Ako k tomu došlo však ostáva záhadou. Zároveň tušia, že temná hmota sa musela vytvoriť v prvej sekunde po veľkom tresku, nie je ale známe ako a prečo.
Stále je toho veľa, čo o vesmíre nevieme, no to poháňa vedu dopredu. Nové teleskopy, či experimenty prinášajú kreatívne riešenia, ktoré by nám jedného dňa mohli povedať, čo sa udialo v prvých zlomkoch sekundy nášho vesmíru, prípadne aj to, čo bolo predtým.
Komentáre