Čo sa deje v tejto sústave? Vedci objavili záhadný objekt, ktorý zatiaľ nemá vysvetlenie

Misia TESS hľadajúca exoplanéty našla hviezdu, ktorej rapídne klesá jas.

Betelgeuse
Zdroj: ESO, ESA/Hubble, M. Kornmesser

Misia Transiting Exoplanet Survey Satellite (pozn. redakcie: TESS) odštartovala v roku 2018. Cieľom tejto misie bolo objavovať planéty, ktoré by mohli obiehať okolo hviezd v našom susedstve. Do dnešného dňa misia TESS potvrdila 172 exoplanét, no objavila už takmer 5-tisíc nepotvrdených kandidátov, píše portál SciTech Daily.

Okrem planét mimo našej sústavy objavila misia TESS cez miliardu zvláštnych objektov. Tie sa nachádzajú v zozname TESS Input Catalog. Medzi nimi sa nachádzajú pozostatky supernov, rozpadajúce sa planéty, hviezdy, ktoré sa vplyvom gravitačnej šošovky zrkadlia, či iné objekty. Nedávno však misia objavila záhadný objekt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Označuje sa ako TIC 400799224 a našla ho umelá inteligencia, ktorá hľadala objekty, označujúce sa ako premenné. V minulosti pomocou tejto metódy vedci objavili rozpadajúce sa planéty, či objekty, ktoré do okolitého vesmíru vypúšťali prach. Záhadný objekt však našli kvôli naozaj rapídnemu poklesu jeho domovskej hviezdy. Tá stmavla až o 25% v priebehu niekoľkých hodín a nasledovalo niekoľko ostrých výkyvov jasnosti. Každý výkyv mohol byť interpretovaný ako zatmenie.

Záhadný objekt zatiaľ nemá vysvetlenie
Zdroj: Brian Powell, NASA

„Je naozaj zvláštne pozorovať objekt, ktorý dokáže zakryť také množstvo svetla, obzvlášť, ak nejde o pevný objekt. Čo je najväčšou záhadou je to, že zatmenie hviezdy nenastane vždy, keď ale nastane, je veľmi periodické,“ vyjadril sa Brian Powell z americkej NASA

Astronómovia nemajú vysvetlenie

Aby astronómovia zistili o čo ide, obrátili sa na prieskumy, ktoré monitorovali oblohu dlhšie, než misia TESS. Zistili, že by mohlo ísť o binárnu sústavu, v ktorej jedna hviezda pulzuje raz za takmer 20 dní. To, čo z nášho uhla pohľadu vnímame ako pulzy môže byť ďalší objekt, ktorý vylučuje prach, zatmievajúci hviezdu. Problém je, že hoci sú pulzy pravidelné, zatmenia hviezd sú prinajmenšom chaotické. Mení sa tvar zatmenia, hĺbka a trvanie.

Vedci nemajú najmenšie tušenie, aký druh objektu môže svojim materiálom zakrývať svetlo hviezdy. Množstvo prachu, ktorý objekt vylúči je obrovské. Ak by išlo o rozpadajúcu planétu, v takomto prípade by dlho neprežila. Misie však sústavu pozorovali celých šesť rokov a za ten čas sa objekt ani nezmenil. Astronómovia plánujú pozorovať sústavu aj naďalej. Do svojej práce sa pokúsia zahrnúť aj historické pozorovania a pokúsia sa zistiť, ako a či sa objekt postupom času menil.

„Predpokladáme, že oblak, blokujúci svetlo hviezdy, je naozaj hrubý. Blokovať môže buď 25, alebo 75% svetla, záleží na tom, okolo ktorej z dvoch hviezd objekt obieha,“ píšu vedci v štúdii.

Vedúcou teóriou aj naďalej ostáva, že záhadný objekt bude pravdepodobne rozpadajúca sa planéta, alebo asteroid. Tento objekt obieha okolo svojej hviezdy, no sprevádza ho oblak prachu, ktorý vznikol po niekoľkých vesmírnych kolíziách. Viac výsledkov ale prinesú až budúce pozorovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre