Čo sa deje s telom človeka po smrti vo vesmíre? Proces rozkladu prebieha inak, než na Zemi!

Život vo vesmíre sa postupne blíži, no čo sa stane s telom, ak človek vo vesmíre umrie?

Čo sa deje s človekom po smrti vo vesmíre?
Zdroj: Unsplash (Nick Brunner), Wikimedia, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Súkromné vesmírne spoločnosti už pomaly, ale isto, začínajú posielať do vesmíru aj zákazníkov, ktorí si takýto výlet dokážu zaplatiť. Prvou je spoločnosť Blue Origin a očakáva sa, že sa čoskoro zapojí aj SpaceX.

Život vo vesmíre sa stále radí k sci-fi, no táto predstava sa míľovými krokmi blíži k realite. Spolu zo životom za hranicou našej planéty, sa však musí počítať aj s tým, že tam niekto umrie. Od začiatku vesmírneho prieskumu umreli vo vesmíre len traja ľudia, hoci nehôd, spojených s touto sférou bolo podstatne viac. Lenže čo sa presne deje s ľudským telom vo vesmíre po smrti?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na túto otázku odpovedá portál The Conversation. Na to, aby sme mohli pochopiť posmrtné procesy vo vesmíre, musíme pochopiť, čo sa deje s ľudským telom na Zemi. Po smrti sa zastaví krvný obeh a krv sa začne hromadiť na určitých miestach kvôli gravitácii. Tento proces je známy ako livor mortis. Následne sa telo ochladzuje a svaly začnú tuhnúť, pretože sa v nich začne hromadiť vápnik. Tento proces nazývame rigor mortis. Potom začínajú enzýmy urýchľovať rozpad bunečných stien a uvoľňujú ich obsah spolu s baktériami v našom tráviacom trakte.

Vypúšťajú sa plyny a ničia svaly, pričom dochádza k nafukovaniu tela. Časť rozkladu je podmienená internými procesmi, no aj externé faktory hrajú dôležitú úlohu. Teplota, hmyz, prítomnosť vody, či ohňa, to všetko vplýva na to, ako sa telo rozloží.

Smrť vo vesmíre

Gravitácia iných planét by ovplyvnila jednotlivé procesy dekompozície a ak by astronaut umrel v stave beztiaže, krv by sa nikde nehromadila. Stále by však nastalo posmrtné tuhnutie, kvôli procesom, ktoré prebiehajú v našom tele. Rovnako by sa uvoľnili aj baktérie ničiace naše mäkké tkanivá. Proces by však bol o niečo pomalší. Aj baktérie potrebujú kyslík a pri jeho nedostatku by pracovali oveľa pomalšie.

Na iných planétach nenájdeme mrchožrútov a ani hmyz, ktorý by prispel k rozkladu ľudského tela. Odborníci sa zhodujú na tom, že v suchých podmienkach Marsu by naše mäkké tkanivá vyschli a vetrom nadnášané sedimenty by prispeli k „zvetrávaniu“ tela. Na Mesiaci by ľudské telo mohlo vykazovať známky poškodenia vysokými teplotami, ale aj mrazom. Teploty sa tu totiž pohybujú od 120 °C až po -170 °C.

Zaujímavosťou je, že ostatky vo vesmíre by stále vyzerali „ľudsky“, pretože úplný proces rozkladu by s najväčšou pravdepodobnosťou nenastal.

Vesmír bol doteraz pokojným miestom, no čím častejšie sa budeme vydávať za hranice našej planéty, tým bude väčšie aj riziko tragédie. Ak by astronaut nešťastnou náhodou umrel ďaleko od Zeme, vesmírne agentúry musia byť pripravené aj na túto možnosť. Pohreb vo vesmíre alebo na Marse, by však vyzeral úplne inak ako posledná rozlúčka so zosnulým na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre