SpravodajstvoVeda a výskum

„Narodenie prvého dieťaťa vo vesmíre bude míľnikom, ako keď prví predkovia ľudí opustili Afriku,“ tvrdí profesor astronómie

Čo bude táto udalosť znamenať pre ľudstvo?

Vesmírny priemysel napreduje neskutočným tempom. Na začiatku posielali do vesmíru rakety, či satelity len svetové vlády, no dnes už existuje množstvo spoločností, ktoré operujú vo vesmíre, píše portál IFL Science.

V hľadáčiku máme Mesiac, ktorý by mohli s príchodom programu Artemis navštíviť ďalší astronauti, ale aj Mars, kam sa už o pár rokov chystá nielen americká NASA, ale aj Elon Musk. Je možné, aby sa z ľudstva stala takzvaná vesmírna civilizácia? Čo sa bude diať, keď sa vo vesmíre narodí prvé dieťa?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Išlo by samozrejme o historickú udalosť a míľnik pre ľudstvo, ktorý by bol rovnako dôležitý, ako keď naši predkovia opustili Afriku, píše profesor astronómie, Chris Impey. Dnes je všetka vesmírna aktivita človeka spojená so Zemou. Ipey však predpokladá, že za približne 30 rokov by mohli ľudia našu planétu opustiť a žiť vo vesmíre. Krátko na to dôjde aj k narodeniu prvého dieťaťa vo vesmíre.

Objavovanie vesmíru začalo ako preteky medzi dvoma svetovými veľmocami, Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom. Od pristátia na Mesiaci má však americká NASA výrazne nižší rozpočet a Rusko už nie je ekonomickou superveľmocou. Čína je krajinou, ktorá začala s vesmírnym programom podstatne neskôr, no dnes je konkurenciou pre najväčšiu vesmírnu veľmoc, spojené štáty. Podľa Impeyho nebude trvať dlho a z Číny sa stane krajina, ktorá bude vo vesmíre dominovať.

Život na inej planéte?

Mars je po Mesiaci ďalšou destináciou a vizionári, hlavne Elon Musk, chcú z červenej planéty spraviť náš druhý domov. Lenže ako presne by to fungovalo? Dokázalo by ľudstvo založiť civilizáciu na inej planéte? Odhliadnuc od toho, či sme schopní udržať ľudí pri živote, ak chceme založiť niekde civilizáciu, nezávislú od Zeme, je potrebné, aby jej populácia rástla.

Život na inej planéte je stresujúca záležitosť a preto sa predpokladá, že prví kolonizátori ostanú na Mesiaci, či Marse len niekoľko rokov a nebudú zakladať rodiny. Ak sa však ľudia na inej planéte usadia, na rad príde aj to. Momentálne nie je veľmi známe, aký vplyv by malo na tehotenstvo prostredie Mesiaca, či Marsu a je možné, že by sa mohli objaviť doteraz nepoznané riziká. Odvážlivci ako Elon Musk pritom hovoria, že na prelome polovice tohto storočia, by mohla na Marse existovať prvé ľudské kolónie. Či sa tak stane, je dnes otázne a mnoho odborníkov hovorí, že to nie je reálne.

Je však nepravdepodobné, že by sa prvé dieťa narodilo rovno na Marse. Prvý pôrod sa pravdepodobne odohrá na obežnej dráhe Zeme. Spoločnosť Orbital Assembly Corporation plánuje otvoriť v roku 2027 hotel na obežnej dráhe Zeme, s názvom Voyager Station, ktorý by dokázal ubytovať až 280 hostí. Každopádne narodenie prvého dieťaťa vo vesmíre by bol bod, kedy sa z ľudstva stane vesmírna civilizácia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close