Čo nás parná lokomotíva učí o evolúcii života? Netradičné prirovnanie vysvetľuje, ako vymreli niektoré živočíchy

V rámci novej štúdie vedci opisujú súperenie druhov o zdroje, no napádajú aj jeden zo základných predpokladov evolúcie.

parna lokomotiva
Zdroj: mutarusan / Shutterstock.com

Výskumníci z University of Kansas sa v rámci novej štúdie pozreli trochu nezvyčajným smerom, aby lepšie pochopili evolúciu života na Zemi. Veria, že nahradenie parných lokomotív elektrickými a dieselovými motormi nám môže viac prezradiť o tom, ako vymreli niektoré živočíšne druhy.

Čo sa týka evolúcie a vymierania života na zemi, už dlhú dobu vedecká komunita pracuje s teóriou kompetitívneho vylúčenia. Tá nám hovorí, že niektoré živočíšne druhy môžu iné dotlačiť k vymretiu tým, že s nimi súperia o zdroje alebo teritórium. Autori štúdie túto teóriu prirovnávajú k úpadku parných lokomotív.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Fosílne záznamy nám neponúkajú detailné dáta, ktoré by nám umožnili kompetitívne vylúčenie potvrdiť. Možno sme ale našli potrebné dôkazy v histórii parných lokomotív. Podotýkame ale, že je mimoriadne náročné nájsť stopy, ktoré by ukazovali, že súperenie hralo v evolúcii určitú úlohu,“ tvrdí vedúci štúdie, Bruce Lieberman.

Vo vedeckej komunite prevláda názor, že súperenie medzi druhmi je základnou silou, ktorá poháňa evolúciu vpred. Tým pádom môže viesť aj k vyhynutiu určitých živočíšnych druhov. Naznačujú to myšlienky z rôznych výskumných odborov, sčasti aj fosílne záznamy. Potom už je na paleontológoch, aby sa na jednotlivé stopy pozreli lepšie.

„Parné motory môžeme v podstate prirovnať k dinosaurom. Boli obrovské, robili veľa hluku a dnes ich už medzi nami nenájdeme,“ tvrdí Lieberman.

Keď je konkurencia prisilná

V rámci štúdie vedci analyzovali databázu vlakov a na základe toho získali potrebné dôkazy toho, že vyhynutie určitých živočíšnych druhov naozaj nastalo súperením s inými druhmi. Vedci vedia presne určiť, kedy nastúpili alternatívne druhy motorov, preto môžu vidieť, čo sa so zastaranými parnými strojmi dialo po nástupe dieselovej lokomotívy.

Následne sa vedci pozreli na fosílny záznam a pokúsili sa zistiť, či rovnaké vzorce nenájdu aj tam. Parný stroj v tomto prípade použili ako príklad toho, čo by vo fosílnom zázname mali hľadať.

„S elektrifikáciou v 80. rokoch 19. storočia a vynálezom automobilu sa parné lokomotívy stali nevýhodné. Železnice v nich už nevideli žiadnu výhodu. Postupne sa parné lokomotívy stávali špecializovanejšie len na jednu vec a následne vymizli úplne,“ hovorí Lieberman.

Parné lokomotívy začali mať problém už v momente, keď sa objavil prvý priamy konkurent. Postupne sa ale objavovali ďalší, ktorí využívanie týchto strojov ešte viac obmedzovali. Nakoniec neostávalo nič iné len to, aby sa parné lokomotívy stiahli.

Čo sa však týka života, v tejto sfére sa niečo podobné môže udiať len za špecifických podmienok. Dva druhy musia byť konkurenčné vo všetkých smeroch a jeden druh sa nedokáže prispôsobiť novému prostrediu.

Autori napádajú zaužívané tvrdenie, že adaptácia je najvyšším znakom evolučného úspechu. Veria, že živočíšne druhy sa na nové veci adaptujú jedine zo zúfalstva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre