Čo je vesmírne počasie a ako nás ovplyvňuje? Takéto prejavy spôsobuje vesmírne počasie na Zemi!

Počasie nie je len na Zemi, ale aj vo vesmíre. Ako vzniká?

solarna burka a zem
Zdroj: argus / Shutterstock.com

Vrtochy počasia mnohí z nás dobre poznajú, no vedeli ste, že počasie nie je fenoménom len na Zemi, ale objavuje sa aj vo vesmíre. Popravde, búrky sú v tomto gigantickom tmavom priestore na pravidelnom poriadku.

Vesmírne búrky nie sú zo snehu alebo vody, no ako vysvetľuje portál NOAA, tvoria ich magnetické vlny šíriace sa priestorom. Tomu sa hovorí vesmírne počasie a niekedy sa dostane aj k Zemi. Keď vesmírna búrka zasiahne atmosféru Zeme, môže ovplyvniť satelity na obežnej dráhe, napríklad GPS alebo komunikačné systémy. V prípadoch horších búrok môže dôjsť aj ku skratom v elektrických rozvodných sieťach.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírne počasie sa môže prejaviť výpadkami rádiovej komunikácie, solárnymi búrkami alebo geomagnetickými búrkami. Vo všetkých prípadoch ide o ruchy, ktoré vyvolalo naše Slnko. Vesmírne počasie predpovedá Centrum pre predpoveď vesmírneho počasia, alebo skrátene SWPC. Výskumníci v centre predpovedajú solárne búrky takmer rovnakým spôsobom, ako meteorologické stanice predpovedajú tie pozemské.  

Výskumníci sledujú akékoľvek zmeny a v prípade potreby udeľujú varovania, ak by vesmírne počasie predstavovalo nejaké riziko. Existujú rôzne stupne, ktoré označujú závažnosť vesmírnych búrok. Na ich predpovedanie výskumníci sledujú Slnko a snažia sa nájsť stopy solárnych erupcií alebo koronálnych výronov hmoty.  

Solárne erupcie sú obrovské explózie vznikajúce na povrchu Slnka. Spravidla sa objavujú blízko solárnych škvŕn a vydávajú široké spektrum fotónov v röntgenovom, viditeľnom a ultrafialovom spektre. Najväčšie solárne búrky ale vychádzajú z koronálnych výronov hmoty. Tie zas vznikajú z obrovskej bubliny plazmy, ktorú Slnko vyvrhne do vesmíru.  

Koronálne výrony hmoty v sebe ukrývajú miliardy ton rýchlo sa pohybujúcich solárnych častíc a aj vlastné magnetické pole.  

Čo môžu spôsobiť solárne búrky?

Ako sme už spomenuli, solárne búrky môžu zasiahnuť aj našu Zem. Pred škodlivým žiarením nás chráni magnetické pole, no aj napriek tomu môžu búrky spôsobiť problémy so satelitmi, rozvodnými sieťami a zariadeniami na elektrinu. Solárne búrky pre človeka nepredstavujú riziko. Problémom je, že naša civilizácia je prakticky závislá na elektrine a komunikačných systémoch, ktoré prepájajú celý svet.  

Ak by Zem zasiahla obzvlášť silná búrka, hrozil by výpadok komunikácie GPS navigácie, internetu a elektriny celkovo. Znamená to, že by prestali fungovať chladničky a ďalšie množstvo zariadení, na ktoré sa dennodenne spoliehame. Inými slovami povedané, nastal by úplný chaos a škody by sa pohybovali v miliardách dolárov.  

V budúcnosti sa predpokladá, že sa človek stane na technológiách ešte viac závislejší. Čím dôležitejšiu úlohu technológie hrajú v našich životoch, tým presnejšie potrebujeme predpovedať vesmírne počasie.  

Výsledkom solárnych búrok sú však aj nádherné polárne žiary. Tie vznikajú, keď nabité častice prejdú po magnetickom póle smerom k polárnym oblastiam a tam interagujú s časticami v atmosfére.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre