SpravodajstvoTechnológie

Čo je to Proxy server a ako vám to môže pomôcť?

Čo sú to proxy servery a ako vlastne fungujú? Prečo ich denne používa toľko ľudí? Taktiež sa dozviete, či sú proxy servery bezpečné!

Proxy servery denne používajú milióny ľudí. Tieto servery pomáhajú k zlepšeniu súkromia používateľov na internete. Ako ale také proxy servery fungujú a ako ich ľudia vlastne používajú? Téme sa venoval web makeuseof.com.

Čo sú Proxy servery?

Proxy server slúži ako sprostredkovateľ. Vy sa teda na web stránku nepripájate priamo, ale zadáte príkaz proxy serveru na to, aby sa na stránku pripojil za vás. Proxy server následne získa údaje z danej web stránky a poskytne ich spätne vám. Web stránka tak nevidí, kto sa na jej web napojil, čo zvyšuje anonymitu a bezpečie na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnešné stránky používajú rôzne metódy cielenia reklamy. Jedným z nich je aj cielenie podľa vašej polohy. Ak ste napríklad aj na počítači, ktorý nie je vybavený lokalizačnými službami, stránky na webe si vašu približnú polohu vedia ľahko zistiť z vašej IP adresy. Táto situácia sa vám s použitím proxy servera nestane.

Ako funguje funkcia sledovania polohy?
Zdroj: NASA, koláž: vosveteit.sk

Nezistenie vašej polohy môže byť prospešné vo viacerých smeroch. Webové stránky majú často isté obmedzenie, ktoré sa týkajú práve regiónu, v ktorom sa nachádzate. Napríklad taký Netflix má rôznu ponuku pre nás na Slovensku a pre ľudí, ktorí sú vo Veľkej Británii. S proxy serverom sa ale môžete virtuálne preniesť hoc aj do Brazílie.

Nielen funkcia skrývania sa!

Tu ale funkcionalita proxy serverov nekončí. Tým, že pôsobia ako prostredník medzi používateľom a internetom, vie kontrolovať prístup k rôznym webovým stránkam. Viacerí túto situáciu poznáme z práce. Ak sa pomocou pracovnej siete chcete pripojiť na taký Facebook, no zamestnávateľ nechce, aby ste počas práce vybavovali sociálne siete, jednoducho prístup k Facebooku zablokuje. Proxy server vás po zadaní webovej adresy Facebooku upozorní na to, že stránka nie je dostupná a presmeruje vás inam.

Proxy nie je VPN

Po definícii Proxy servera si ho mnohí môžu ľahko zameniť za služby VPN. Proxy skutočne poskytuje iba istý medzičlánok medzi používateľom a web stránkou. Údaje vyhľadávania ale neskryje napríklad pred poskytovateľom internetových služieb. Taktiež údaje medzi vami a navštívenou webovou stránkou nepodliehajú žiadnemu šifrovaniu, tak ako tomu je v prípade VPN.

Sú Proxy servery bezpečné?

Proxy servery sú skvelým spôsobom na skrytie identity pred webovými stránkami. Avšak služby proxy servera si treba vyberať opatrne. Škodlivý proxy server vie nielen získať údaje, ktoré posielate a získavate z web stránky, ale taktiež vie do prijatých údajov pridať rôzny bonus vo forme malvéru.

Android Malware
Zdroj: flickr.com (Blogtrepreneur)

Preto si pri výbere proxy servera určite urobte podrobný prieskum, prezrite rôzne recenzie a internetové fóra. Existuje kopec proxy serverov, ktoré fungujú zadarmo, no tie so sebou prinášajú isté riziko. To ale neznamená, že každý platený server je aj bezpečný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close