Čo je to FOMO efekt a prečo by sme obsah na sociálnych sieťach nemali brať tak vážne?!

FOMO efekt môže dostať aj vás, ak si nedáte dostatočný odstup od sociálnych sietí. Pozrite sa, o čo ide a ako sa s ním vyrovnať.

FOMO Efekt
Zdroj: Rembolle / shutterstock.com a Rahul Pandit z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Sociálne siete sa stali našou každodennou rutinou a mnohí z vás ich otvárajú sotva ráno otvoria oči. Aj vy ste možno tento článok otvorili vďaka tomu, že ste našli príspevok na nástenke v rámci Facebooku, pričom pravdepodobne si nepozriete len jeden príspevok, ale skončíte sledovaním viacerých obrázkov, videí alebo textových príspevkov na vašej nástenke. Prechádzanie príbehov na Instagrame, príspevkov na Facebooku či Twitteri ale aj ďalších sociálnych sieťach pritom vo vás môže vyvolať tzv. FOMO efekt. O čo ide a ako sa môže prejavovať? A prečo by ste obsah na sociálnych sieťach nemali brať tak vážne? Aj na to sa pozrieme v našom článku.

Čo je to FOMO efekt?

FOMO efekt pochádza z anglického „Fear of missing out“, teda v preklade „Strach zo zmeškania“. V rámci tohto efektu môžeme mať pocity úzkosti, nešťastia, sklamania alebo neistoty spôsobené tým, že sa ostatní majú lepšie. Pociťovať môžeme napríklad to, že všetci vo vašom okolí chodia na dovolenky, kupujú si luxusné darčeky alebo sa jednoducho majú lepšie ako vy, zatiaľ čo vám sa v živote až tak nedarí. Práve tento efekt sa častokrát spája so sociálnymi sieťami, kde môžeme vidieť fotografie alebo videá šťastných momentov našich rodinných príslušníkov, priateľov či známych. My tak môžeme pociťovať, že nám niečo uniká v našom živote a práve z toho môžeme pociťovať negatívne emócie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo by sme obsah na sociálnych sieťach nemali brať tak vážne?

Jedným z hlavných riešení, ak začnete pociťovať, že sa na vás FOMO efekt podpisuje, je uvedomenie si toho, že ide len o obsah na sociálnych sieťach. V rámci sociálnych sietí mnohí zdieľajú len radostné momenty zo svojho života. Samozrejme, že uvidíte nový automobil svojho spolužiaka zo strednej školy skôr ako to, že si naň musel vziať pôžičku, pretože sa mu ten starý pokazil. Na sociálnych sieťach teda vidíme len vybrané momenty iných ľudí a ak chcete FOMO poraziť, nemôžete si úspechy druhých brať príliš osobne. Zamerajte sa skôr na tie svoje.

socialne siete
Zdroj: pixabay.com (PhotoMIX-Company)

Ak sa však sústredíme na prechádzanie príspevkov na sociálnych sieťach, môže sa stať, že si prestaneme všímať všetky tie úspechy v našom živote. Začneme mať pocit, že sa nám v ničom nedarí a každý je úspešnejší ako my. Aj preto by ste teda mali zvážiť, koľko času na sociálnych sieťach trávite a prestať si brať každý jeden príspevok osobne. Sociálne siete môžu mať negatívny dopad aj na naše sebavedomie, ktoré môže FOMO efekt neustále zhadzovať.

Ako sa s FOMO vysporiadať?

Ak ste aj vy vo svojom živote spozorovali čo i len čiastočné príznaky FOMO efektu, mali by ste sa zamyslieť. Stanovte si priority vo svojom živote a zamerajte sa skôr na osobnostný rozvoj. Začnite na sociálnych sieťach tráviť menej času a venujte sa skôr športu, učeniu sa cudzích jazykov alebo na kariérne ciele. Trávte viac času so svojimi blízkymi osobne než na sociálnych sieťach. Rovnako si od sociálnych sietí môžete dať úplnú pauzu a na niekoľko dní alebo týždňov sa úplne vzdať Facebooku, Instagramu alebo inej platformy. Porovnávajte sa iba so sebou a neberte do úvahy zdanlivé úspechy druhých. Začnite budovať svoju sebadôveru a udržujte si od sociálnych sietí odstup.

Stretli ste sa vo svojom živote už niekedy s FOMO efektom? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre