Čo je lepšia voľba, vypnúť počítač alebo využiť funkciu uspania? Ak to nerobíte správne, môžete si poškodiť počítač!

Vypínate počítač potom ako skončíte s ním pracovať, alebo využívate funkciu uspania? Pozrite sa, čo odporúča expert, aby ste si nepoškodili počítač.

tlacidlo zapinania notebooku
Zdroj: unsplash.com (Ashkan Forouzani)

Mnohí z nás potom, ako skončia pracovať s počítačom, tak ho vypnú a neskôr, ak ho potrebujú, tak ho opäť zapnú. Robíme to z viacerých dôvodov. Jednak chceme ušetriť na energii a na druhej strane, chceme obmedziť i opotrebovanie jednotlivých komponentov. Koniec koncov, časté vypínanie a spúšťanie zariadenia pravdepodobne rovnako ovplyvňuje komponenty. Otázkou preto zostáva, je lepšie počítač vypnúť alebo ho radšej nechať zapnutý a uspať ho?

Kľúčovú otázku zohráva, ako často používate počítač

Expert Sqad Steven Leslie pre portál digitaltrends.com vysvetľuje, že počítač by sme mali zapínať a vypínať podľa toho, ako často s ním pracujeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak používate počítač viackrát za deň, je najlepšie ho nechať zapnutý. Ak ho používate na krátky čas – povedzme hodinu alebo dve – len raz denne alebo ešte menej, potom ho vypnite.“

Leslie ďalej vysvetľuje, že časté zapínanie a vypínanie zariadenia môže byť pre komponenty stresujúce a rovnako, že to môže viesť k ich skoršiemu opotrebovaniu.

„Nechať počítač stále zapnutý je menej stresujúce ako ho niekoľkokrát denne vypínať a zapínať.“ povedal Leslie. Ďalej dodal: „Zakaždým, keď sa počítač zapne, má malý nárast energie, kým sa všetko roztočí, a ak ho zapínate viackrát za deň, môže to skrátiť životnosť komponentov.“

Expert ďalej dopĺňa, že vo väčšom strese sú najmä zariadenia, ktoré využívajú staršie technológie. Môže ísť napríklad o tradičné pamäťové HDD disky, ktoré využívajú mechanické pohyblivé časti. Hovorí, že vo všeobecnosti všetky mechanické časti počítača majú tendenciu sa skôr opotrebovať.

V súvislosti s opotrebovaním jednotlivých komponentov rovnako treba uviesť, že každá súčiastka má obmedzený životný cyklus. Napríklad v prípade batérií v notebookoch, je lepšie neponechávať notebook v prípade nečinnosti zapnutý, ale využiť funkciu uspania. Ak však nie je zapojený do siete a s notebookom nebudete pracovať niekoľko hodín, tak ho je lepšie vypnúť. Ďalej, v prípade LCD panelov, ich životnosť je približne 15 000 hodín, teda približne 2 roky. V tomto prípade je lepšie obrazovku vypínať, ak nie je dlhšiu dobu používaná.

Je lepšia funkcia spánku či hibernácie?

Nové notebooky, ale i počítače ponúkajú viacero režimov nečinnosti. Tie najpoužívanejšie sú režim spánku a režim hibernácie. Ktorý z týchto režimov je lepší? Rovnako to závisí od toho, ako často prebúdzate svoj počítač. Ako vysvetľuje expert, tak režim hibernácie je veľmi podobný vypnutiu zariadenia. Znamená to, že ak túto funkciu využívate príliš často, tak to spôsobuje skoršie opotrebovanie komponentov.

„Spánok je v poriadku, pretože uvádza počítač do stavu nízkej spotreby energie bez toho, aby sa úplne vypol,“ hovorí Leslie. „V režime dlhodobého spánku váš počítač prestane spotrebúvať energiu a vráti sa tam, kde bol, keď ste ho prepli do tohto režimu. Hibernácia je menej žiaduca možnosť, pretože spôsobuje opotrebovanie, ktoré je podobné štartu a zastaveniu.“

Ako sa starať o počítač?

Expert ďalej vysvetľuje aj to, že pri počítačoch by sme mali vždy využívať prepäťovú ochranu v kombinácii s neprerušiteľným zdrojom napájania (UPS), čo je batériou zálohovaná prepäťová ochrana. Dôvodom je, že tieto technológie pomáhajú udržiavať výkon v rovnováhe, a zároveň zabraňujú skokovým výkyvom prívodu energie, čo pomáha znížiť namáhanie komponentov počítača.

Máme počítač teda pravidelne vypínať či nie?

Aby sme zhrnuli slová experta vyššie, ak používate počítač viac ako raz denne, nechajte ho zapnutý aspoň celý deň. Ak počítač používate len niekoľko hodín raz denne alebo menej často, po dokončení práce ho vypnite.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre