Čínsky rover Zhurong našiel pod povrchom Marsu zvláštne štruktúry. Vedci zatiaľ presne nevedia, ako vznikli

Roveru Zhurong sa podarilo objaviť zvláštne štruktúry pod povrchom Marsu. Nová štúdia približuje, ako mohli vzniknúť.

Mars Zhurong
Zdroj: CNSA

Čínska misia Zhurong pristála na povrchu Marsu ešte v roku 2021 a krajina sa stala druhou v poradí, ktorej sa podarilo úspešne pristáť s roverom na povrchu červenej planéty.  

Zhurong bol vybavený radou vedeckých inštrumentov, vrátane radaru schopného nahliadnuť pod povrch planéty. Pôvodne mala misia trvať tri mesiace, no rover pracoval viac ako jeden pozemský rok, informuje portál Universe Today. Následne rover prešiel do fázy plánovanej hibernácie, no od mája 2022 s ním nemajú výskumníci spojenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dáta, ktoré priniesol rover Zhurong doteraz vedcom umožňujú objavovať nové charakteristiky Marsu. Radarový inštrument schopný vidieť pod povrch planéty napríklad skvelým spôsobom dopĺňa radarové výskumy z orbity Marsu. Výskumníci nedávno publikovali výskum, ktorý sa zameriava na záhadné štruktúry objavené roverom Zhurong. Počas svojho života sa mu podarilo pod povrchom planéty nájsť dokopy 16 zvláštnych polygonálnych útvarov v regióne Utopia Planitia, ktorý rover skúmal. Predpokladá sa, že tieto útvary mohli pravdepodobne vzniknúť pred 2,9 až 3,7-miliardami rokov.  

“Existuje možnosť, že tieto polygonálne štruktúry vznikli v dobe, keď planéta Mars stratila svoju vodu. Tieto štruktúry následne pochovali neskoršie geologické procesy,” tvrdí vedúci štúdie, Lei Zhang.  

Už niekoľko predchádzajúcich misií si všimlo zvláštne polygonálne štruktúry, no až doteraz sa nachádzali priamo na povrchu Marsu. Toto je prvýkrát, čo ich vedci objavili pochované pod povrchom planéty. Autori štúdie vysvetľujú, že pochované štruktúry si vyžadujú chladné prostredie. Hoci zatiaľ nie je úplne jasné ako vznikli, autori predpokladajú, že by mohli byť výsledkom procesu zamŕzania a rozpúšťania sa ľadu v skorej histórii Marsu.  

Vytvorila zvláštne štruktúry pod povrchom voda?

Predchádzajúce výskumy radarových dát misie Zhurong zas naznačili, že v približne rovnakom období si skúmaná oblasť regiónu Utopia Planitia prešla viacerými záplavami, ktoré pod povrchom vytvorili niekoľko vrstiev.  

Nová štúdia naznačuje, že polygonálne štruktúry mohli s najväčšou pravdepodobnosťou vzniknúť procesom vysúšania vlhkých usadenín. Zároveň ale vedci nevylučujú ani ďalšie procesy. Rovnaké štruktúry mohli vzniknúť napríklad aj procesom chladnúcej lávy. Nech je to tak, či onak, záver štúdie jasne naznačuje, že polygonálne štruktúry vznikli výraznou zmenou v podnebí planéty.  

Zhurong si všimol zvláštne štruktúry pod povrchom Marsu.
Zdroj: Zhang et. al.

Znamená to, že polygónové štruktúry mohli vzniknúť buď výraznou zmenou v správaní vody, alebo zmenou v tepelných podmienkach. Z predchádzajúcich výskumov vieme, že krátko po vzniku sa s najväčšou pravdepodobnosťou na planéte nachádzala voda. Výskumníci odhaľujú stopy riečnych korýt a dokonca aj oceánu, ktorý pokrýval jednu pologuľu planéty. Po stopách vody pátra dnes na povrchu Marsu niekoľko roverov.  

Okrem toho rovery pátrajú aj po stopách dávneho života. Predpokladá sa, že spolu s vodou mohol mať Mars kedysi dávno podobné podmienky ako naša planéta. To znamená, že sa na nej mohol začať vyvíjať aj život. Hoci výskumníci existenciu života nevylučujú, väčšina sa zhoduje na tom, že marťanský život nemal dostatok času na to, aby sa dostal za fázu jednoduchých mikroorganizmov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre