AppleSamsungSpravodajstvo

Čína tlačí na zákaz používania telefónov iPhone, Galaxy a ďalších značiek v krajine

Čína nechce, aby zamestnanci v úradoch a štátnych firmách používali telefóny zahraničných značiek.

Situácia medzi Čínou a Spojenými štátmi je dlhšiu dobu napätá. Pravdepodobne aj to prispelo k rozšíreniu obmedzení v krajine voči americkým a ďalším firmám. Čínska vláda rozšírila zákaz, ktorý v Číne zakazuje používať smartfóny, ktoré nie sú z Číny. Teraz sa zameriava hlavne na zariadenia značky Samsung Galaxy a taktiež na iPhony.

To, čo začalo v minulosti ako lokálne úsilie, sa za posledné desaťročie vyvinulo postupne do celoštátnej stratégie. Čína sa delí na 23 provincií z toho bol tento zákaz rozšírený do ôsmich z nich. Vrátane prosperujúcich pobrežných regiónov, ako sú napríklad Zhejiang, Guangdong či Jiangsu. Toto vyvoláva obavy, že tento zákaz povedie ku nižším predajom telefónov globálnych hráčov, ako uviedol web gizmochina.com odvolávajúc sa na agentúru Reuters.com. Pre tých, ktorí nevedia, tak Čína predstavuje najväčší trh so smartfónmi na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čínska vláda sa k tomuto kroku uchýlila najmä z dôvodu, že chce znížiť závislosť krajiny na technológiách zo Spojených štátov. Preto nariadila vládnym úradom a firmám, na ktoré má dosah, aby zakázali svojim zamestnancom používať smartfóny, ktoré nie sú z Číny. Ide hlavne o štátne subjekty a vládne úrady, kde sa nové opatrenie presadzuje. Toto opatrenie sa dotkne hlavne populárnych mobilov značiek ako sú iPhone a Samsung Galaxy, ktorým sa v krajine dobre darí. Zamestnávatelia preto vydali pokyny pre zamestnancom, aby takéto zariadenia nenosili do práce.

Treba ale podotknúť, že čínske úrady v súčasnosti popierajú plošný zákaz týchto zariadení, no množiace sa správy naznačujú presný opak. Zamestnanci sú inštruovaní, aby prešli na používanie lokálnych značiek smartfónov. 

Ťažiť z toho budú lokálni hráči

Očakáva sa, že zákaz bude mať vplyv na globálny trh so smartfónmi. Hlavne sa to týka spoločnosti ako Apple a Samsung. Hlavne americkému gigantovi to môže spraviť škrt cez rozpočet. Dôvodom je, že približne pätina tržieb spoločnosti pochádza z Číny. Vo všeobecnosti sa očakáva zníženie objemu predaja smartfónov spomenutých hráčov. Medzičasom na tento zákaz reagoval už aj trh. Hodnota akcií oboch koncernov vplyvom zákazu poklesla. Na druhej strane treba povedať, že ťažiť z toho budú hlavne domáci výrobcovia, ako je napríklad Huawei, ktorému polená pod nohy hádžu Američania. Pre tých, ktorí nevedia, tak USA uvalilo v minulosti na Huawei sankcie, ktoré spôsobili, že z trhového lídra sa stal pomerne malý hráč. Spoločnosť má totiž obmedzený prístup k technológiám, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. Problémom sú hlavne čipy.

Apple sa zatiaľ k vzniknutej situácii nevyjadril, analytici však poskytli predpoveď, ktorá nevyzerá nejak veľmi dobre pre giganta. Predpovedajú výrazný pokles predaja, čo ovplyvní zisky firmy v nasledujúcich mesiacoch či rokoch.

V každom prípade, propagácia lokálnej výroby má za následok to, že Čína sa čoraz viac stáva samostatná a znižuje svoju závislosť na iných štátoch, ako sú napríklad Spojené štáty. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close