APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Čína na stretnutí WTO uviedla, že obmedzenia USA porušujú globálne pravidlá obchodovania

Čína hovorí, že USA zneužíva svoje postavenie v spojitosti so zákazom aplikácií TikTok a WeChat na americkom trhu

Medzi Čínou a USA to aj naďalej vrie. Dôvodom sú sankcie jednak voči viacerým veľkým spoločnostiam na čele s Huawei, tak aj útoky na aplikácie TikTok a WeChat, ktoré mali byť od 20. septembra nedostupnými na americkom trhu. Zatiaľ sa však tak nestalo, a to vďaka rozhodnutiu súdu, ktoré odsunulo výkonné nariadenie vydané americkými úradmi.

Čína v súvislosti s touto situáciou verejne obvinila USA z porušovania globálnych pravidiel obchodovania. Informuje o tom portál Reuters.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Číne sa nepáči správanie USA

Portál píše, že trumpova administratíva uložila zákaz používania týchto mobilných aplikácií a žiada, aby TikTok bol prevedený do amerických rúk s tvrdením, že aktuálne predstavuje národnú bezpečnostnú hrozbu.

Na stretnutí za zatvorenými dverami predstaviteľ Číny uviedol, že opatrenia „nie sú v súlade s pravidlami WTO, obmedzujú cezhraničné obchodné služby a porušujú základné princípy a ciele mnohostranného obchodného systému“.

Podľa zdrojov portálu, delegát na stretnutí poukázal na to, že USA nedokázali dokázať svoje tvrdenia podložením dôkazov, čo je „zjavné zneužitie“ pravidiel.

Zástupca USA reagoval na tieto obvinenia slovami, že ich cieľom je zmiernenie obáv týkajúcich sa národnej bezpečnosti. Hoci táto sťažnosť na pôde WTO nebude mať žiadne právne následky, tak na konci dňa by to mohlo vyústiť do oficiálnej sťažnosti pre ženevské orgány.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close