Čína je momentálne druhou krajinou s roverom na Marse: Zhurong sa už premáva po červenej planéte

Čínska národná vesmírna administratíva vydala na túto počesť niekoľko fotografií.

Zhurong 2_Mars
Zdroj: CNSA

V piatok, 21. mája, bol vypustený na povrch Marsu prvý čínsky rover, Zhurong a začal s prieskumom regiónu Utopia Planitia, píše portál Space.

Rover pristál na povrchu červenej planéty o týždeň skôr, 14. mája, no z pristávacej platformy zišiel až minulý piatok. Predpokladá sa, že najbližších 90 dní bude mapovať svoje okolie, pátrať po ľade, monitorovať počasie a študovať zloženie pôdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čínska národná vesmírna administratíva spolu so štartom rovera vydala aj sériu záberov, ktoré boli zachytené pomocou jeho navigačnej kamery. Na jednom zábere možno vidieť rover, stále na platforme pristávacieho modulu. Na tomto zábere sú kamery nasmerované dolu a vidieť rampy, pomocou ktorých sa rover dostal na povrch Marsu.

Zhurong 2_Mars
Zdroj: CNSA

Druhý záber zase ukazuje rover, ktorý sa po zostúpení z plošiny pozerá na svoj pristávací modul. Rover váži 240 kilogramov a je pomenovaný po čínskom bohovi ohňa. Na Mars sa dostal na palube čínskej rakety Tianwen-1, ktorá odštartovala zo Zeme v júli minulého roku.

Mars
Zdroj: CSNA

Misia rovera Zhurong

Rover je poháňaný solárnymi panelmi a navrhnutý tak, aby vydržal minimálne 90 solov (pozn. redakcie: Sol je označenie dĺžky marťanského dňa). Vybavený je kamerami s vysokým rozlíšením, ktoré mu pomôžu zmapovať región Utopia Planitia, v ktorom bude pracovať. Zároveň sa na jeho palube nachádza aj radar, vďaka ktorému sa pozrie pod povrch červenej planéty. So sebou si tiež priniesol multi-spektrálnu kameru, detektor zloženia pôdy, detektor magnetických polí a monitor počasia.

Čína je momentálne druhou krajinou, ktorej sa podarilo úspešne dostať rover na povrch Marsu. Prvou sú Spojené štáty. Zhurong sa tým pádom pripája k dvojici amerických roverov, Curiosity a Perseverance, ktoré preskúmavajú odlišné časti červenej planéty. Na obežnej dráhe sa nachádza Tianwen-1, ktorá bude skúmať planétu z obežnej dráhy minimálne jeden marťanský rok, čo je približne 687 dní.

Americká vesmírna agentúra, NASA, v minulosti poslala na povrch Marsu tri rovery. V roku 1997 na červenej planéte pristál rover Sojourner a v roku 2004 rovery-dvojičky Spirit a Opportunity. Tieto misie americkej vesmírnej agentúry už svoje misie ukončili. V roku 2022 sa však chystá na červenú planétu poslať svoj rover aj Európska vesmírna agentúra. Ten sa bude volať Rosalind Franklin a bude súčasťou misie Európskej agentúry, ExoMars. Tento rover je navrhnutý na pátranie po živote na Marse. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre