Čierne diery, ako ich poznáme, nemusia existovať, tvrdí odvážna teória

Čo sa ukrýva za najzáhadnejšími objektmi vo vesmíre?

Čierne diery sa radia medzi najextrémnejšie objekty, aké poznáme. Ich gravitácia je tak silná, že im nedokáže uniknúť ani svetlo, čo je najrýchlejšia častica vo vesmíre, píše portál Space.com.

Lenže čo robí čierne diery čiernymi? Podľa Einsteinovej teórie relativity je možné, aby sa masívne hviezdy zrútili vplyvom gravitácie samé do seba. Keď prekročia istý bod, pokračujú v kolapse, dokým sa nedostanú do nekonečne malého bodu, ktorý sa nazýva singularita. Singularita okamžite vytvorí okolo seba horizont udalostí, región, z ktorého možno uniknúť len vtedy, ak prekročíte rýchlosť svetla. Túto rýchlosť nedokáže prekročiť ani svetlo a keďže spoza horizontu udalostí neunikne nič, javí sa nám ako čiernočierny región.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto je vysvetlenie, ktoré funguje už niekoľko rokov. Vedci pozorovali hviezdy, ktoré padajú do útrob čiernej diery. Pozorovali tiež hviezdy, ktoré obiehajú okolo čiernej diery a videli aj samotnú čiernu dieru. Problém je, že singularita, nekonečne malý bod, by nemal byť fyzikálne možný. V Einsteinových teóriách sa síce singularita objavila a jeho teórie boli mnohokrát potvrdené, no ak sa v matematike objaví singularita, môže to znamenať medzery v teórii.

Neúplné poznatky?

V praxi to môže znamenať, že k úplnému pochopeniu čiernych dier nám môže stále niečo chýbať. Nový pohľad na tieto objekty ponúka teória, ktorá singularitu nahradí niečím rovnako zvláštnym – Planckovym jadrom. Planckove jadro je niečo veľmi malé, no nie nekonečne malé. Táto teória pracuje s takzvanou planckovou dĺžkou, čo je najmenšia hodnota dĺžky, aká môže byť. Jej hodnota je 1.6*10-35 metrov. Planckove jadro by v tom prípade bol objekt, pripomínajúci hviezdu, ktorý by bol extrémne malý, no nebol by nekonečne malý bod, ako singularita. 

Keďže Planckove jadro by nebolo nekonečne malé, znamenalo by to, že čierna diera by nemala horizont udalostí (pozn. redakcie: na únik by sa nevyžadovalo prekročiť rýchlosť svetla). Teória ale tvrdí, že obyčajný pozorovateľ by vnímal niečo, čo sa na horizont udalostí veľmi podobá. Jedine tie najcitlivejšie prístroje by vedeli pozorovať rozdiel. Teória planckovho jadra je len náčrtom, ktorý nedokáže momentálne vysvetliť extrémne prostredie, ktoré vieme nájsť v blízkosti čiernych dier.

Lenže Planckove jadro by mohlo teoreticky vysvetliť ďalšiu kozmickú záhadu – temnú hmotu. Ak nie sú čierne diery čiernymi dierami a v skutočnosti ide o najmenšie možné hviezdy –Planckove jadrá, tieto objekty by mohli vyžarovať nové častice, ktoré by dokázali vysvetliť chýbajúcu hmotu vo vesmíre. Rovnako ako  prípade planckovych jadier však ide o nástrel, ktorý by pravdepodobne neobstál, ak by sa dal do kontextu s reálnymi pozorovaniami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre