Chrome vo Windows 10 bude rýchlejším a stabilnejším

Spoločnosť postupne napreduje v implementácii funkcie „ParitionAlloc-Everywhere“, ktorá zníži spotrebu RAM

Google Chrome zrychlenie prehliadaca
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Microsoft veľkou aktualizáciou Windows 10 2004 priniesol niekoľko zásadných zmien do operačného systému. Jednou z nich boli vylepšenia v takzvanom „Segment Heap“. Tieto zmeny vylepšili prácu s operačnou pamäťou RAM v prípade aplikácií. Konkrétne bolo vylepšené miesto „Heap memory“. Ide o miesto v operačnej pamäti, ktoré je prideľované náhodným prístupom, na rozdiel od bežného zásobníka pamäte, kde je prísne definované poradie.

Segment Heap bol rovnako predstavený aj pre open-source Chromium a Google mal v pláne využiť túto funkciu za účelom, aby zredukoval spotrebu operačnej pamäte RAM. Spoločnosť sa nakoniec rozhodla túto funkciu vypnúť a implementovať funkciu „ParitionAlloc-Everywhere“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto funkciu je v aktívnom vývoji približne od augusta tohto roka pričom to vyzerá tak, že pomaly, ale isto sa preberá k životu. Na tému upozorňuje portál Windowslatest.com. Podľa publikovaných dokumentov, na ktoré portál poukazuje, funkcia by mala znížiť množstvo využívanej RAM pamäte, ktorú alokuje Chrome. Dokumenty ďalej odhaľujú, že by mala byť vylepšená aj bezpečnosť prehliadača.

Chrome_RAM spotreba
Zdroj: windowslatest.com

Portál druhým dychom však dodáva, že zatiaľ nie je presne známa informácia, kedy by táto funkcia mohla byť dostupnou v komerčnej verzii prehliadača. Viac informácií by však mohla zdieľať samotná spoločnosť Google a to v priebehu prvej polovice roka.

Chrome bude zároveň stabilnejším

Okrem vylepšení využitia pamäte Google tvrdí, že testy preukázali, že funkcia TerminateProcess systému Windows 10 by mohla viesť k menšiemu počtu zlyhaní prehľadávača, ak by sa používala pre viac typov procesov.

„Vyhnete sa tak zrúteniu procesu obslužného programu v systéme Windows. Myslím si, že uplatnenie tejto politiky na všetky typy procesov bez hlavy je hodnotným experimentom. TerminateProcess už veľmi pomohol v mnohých typoch procesov,“ vysvetlil Bruce Dawson, vývojár softvéru Google.

Rovnako stojí za zmienku povedať, že spoločnosť Microsoft už implementovala „Heap memory“ na zníženie spotreby pamäte a vývojoví tím prehliadača Edge, pracuje na ďalšej funkcii nazvanej „Sleeping Tabs, ktorá prichádza s ďalšími vylepšeniami pre správu pamäte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre