SpravodajstvoZariadenia

Chrome vám transparentnejšie ukáže, koľko RAM spotrebúvajú otvorené karty. Pozrite sa, ako bude táto funkcie vyzerať

Vývojári Google pracujú na novej funkcii, ktorá vám transparentnejšie ukáže, koľko potrebujú otvorené stránky RAM pamäte, aby fungovali.

Google Chrome je jedným z najobľúbenejších internetových prehliadačov na svete. Používatelia sa ale často sťažujú na jeho spotrebu pamäte RAM, ktorá môže byť pomerne vysoká pri otvorení viacerých kariet. No pravdou je, že nedávno Google predstavil novinku, ktorá dokáže skrotiť spotrebu RAM. Ale aj napriek tomu, mnoho používateľov nie je stále 100%-spokojných. Dôvodom je, že viacero otvorených okien súčasne môže viesť k spomaleniu výkonu počítača. Mnoho používateľov pritom nevie jednoducho identifikovať, ktoré otvorené karty robia problémy. Podľa portálu androidpolice.com sa už ale našťastie pracuje na riešení tohto problému. Nová funkcia, ktorá by mala byť zahrnutá v budúcej aktualizácii prehliadača Google Chrome, umožní používateľom zobraziť, koľko pamäte RAM zaberá každá karta.

Čo je to pamäť RAM?

Pamäť RAM (Random Access Memory) je druh pamäte, ktorý počítač používa na dočasné ukladanie dát, ktoré momentálne používa. Ide o rýchlu pamäť, ktorá sa používa na ukladanie dát, ktoré sa často používajú, aby ich počítač mal rýchly prístup k nim. RAM sa líši od trvalého úložiska, ako je napríklad pevný disk, pretože sa používa iba počas doby, kedy je počítač zapnutý a bežia aplikácie. Po vypnutí počítača sa obsah RAM vymaže. Pamäť RAM má priamy vplyv na výkon počítača, pretože čím viac pamäte RAM má počítač, tým viac dát môže ukladať a spracovávať súčasne, čo môže zlepšiť rýchlosť a výkon počítača.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google Chrome ale pracuje na zlepšení

Od verzie 108 sa však Google snaží odstrániť toto negatívne povedomie a zaviedol i nové funkcie, ako napríklad Memory Saver, ktoré pomáha redukovať spotrebu pamäte RAM a predĺžiť výdrž batérie. Najnovšie zmeny v prehliadači však naznačujú, že Google sa chce stať ešte transparentnejším v súvislosti s tým, ktoré prvky v Chrome potrebujú na svoje fungovanie najviac pamäte. Nedávno zverejnený Chromium Gerrit commit naznačuje, že Chrome by v budúcnosti mohol zobraziť presnú spotrebu pamäte pre každú otvorenú kartu, keď na ňu umiestnite kurzor myši. Táto nová funkcia by mohla pomôcť používateľom lepšie kontrolovať spotrebu pamäte v Chrome a zlepšiť výkon ich počítača.

V prehliadači Chrome môžete vždy použiť vstavaný správcu úloh, ktorý nájdete v menu s tromi bodkami -> Viac nástrojov -> Správca úloh, alebo stlačením Shift + Esc zobrazíte štatistiky spotreby RAM pre každú kartu.

Rozhranie tiež zobrazuje sieťové a CPU využitie pre všetky karty, ale zobrazenie konkrétnej spotreby pamäte pre každú kartu kurzorom myši. Správca úloh stále poskytuje určité použitie, ale ak máte problémy s mnohými kartami na pomalom počítači, nemusíte sa spoliehať na odhad pri rozhodovaní, ktoré karty zatvoriť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close