Chrome po dlhej dobe bude musieť čeliť jednej z najväčších výziev za posledné roky. Skončí sa jeho dominancia?

Microsoft začína nový Edge distribuovať prostredníctvom aktualizácií Windows 10

Internetovy prehliadac chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo Google Chrome

Chrome musí aktuálne čeliť jednej z najväčších výziev, ktorým prehliadač čelil za posledných niekoľko rokov. Dôvodom je snaha Microsoftu pretlačiť ich nový internetový prehliadač Edge, ktorý spoločnosť oficiálne predstavila v úvode tohto roka.

Nový Microsoft Edge je založený na jadre Chromium (teda na jadre prehliadača Chrome) a Microsoft ho začína automaticky pretláčať prostredníctvom aktualizácií systému Windows 10 (KB4541301, KB4541302 a KB4559309). Upozorňuje na to portál  zdnet.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nehrozený Chrome?

Google Chrome je aktuálne na samom výslní internetových prehliadačov pričom podľa dát netsharemaket.com aktuálne pokrýva 69,81%. Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Microsoft Edge, ktorý len nedávno predbehol Firefox od spoločnosti Mozilla. Aktuálne pokrýva „len“ 7,86% (dáta nižšie sú platné k dnešnému dňu).

Samozrejme Edge je stále pozadu za prehliadačom Chrome, to by sa však mohlo začať už čoskoro meniť. A úprimne povedzme si, za 3 mesiace získať trhový podiel takmer 8% je vcelku slušný výkon. Podľa dokumentácie, ktorú zverejnil Microsoft, nový Edge bude automaticky aktualizovaný pre približne 1-miliardu používateľov operačného systému Windows 10. Stane sa tak masovo dostupným pre širokú verejnosť.

„…Táto aktualizácia sa stiahne a nainštaluje automaticky z lokality Windows Update… “ píše sa v dokumentácii dotýkajúcej sa prehliadača Edge.

Akonáhle Microsoft začne pretláčať nový Edge prostredníctvom svojho operačného systému Windows 10, tak Chrome bude mať čo robiť, aby si udržal svoju dominantnú pozíciu.  Dôvodom je, že ak ste chceli doteraz využívať nový Edge, tak ste si ho museli manuálne stiahnuť zo stránok spoločnosti. To už však nebude nutné, Microsoft ho bude pretláčať pomocou aktualizácií Windowsu.

Google si potenciálnu hrozbu dobre uvedomuje

Hoci Edge je oproti prehliadaču Chrome „trpaslíkom“, tak budúcnosť môže vyzerať úplne inak. Uvedomuje si to aj  samotná spoločnosť Google, ktorá ešte vo februári začala používateľom prehliadača Edge hlásiť pri inštalácií rozšírení, aby využívali Chrome. Ako táto hláška vyzerala, si môžete pozrieť nižšie.

Google odporuca neinstalovat rozsirenia do Microsoft Edge
Zdroj: Vosveteit.sk

Na druhej strane treba povedať, že hláška vyššie nie je ničím nezvyčajným.  Aj samotný Microsoft si touto cestou v minulosti  pretláčal svoj software. Zároveň treba dodať, že sprístupnenie nového prehliadača Edge pre širokú verejnosť automaticky nebude znamenať prechod k prehliadaču spoločnosti Microsoft. Z dlhodobého hľadiska to však bude mať bezpochyby dopad na rozloženie síl.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre