Chcete vyskúšať chat s umelou inteligenciou? Pozor, aby ste sa nestali obeťou podvodu a neprišli o peniaze

Podvodnú reklamu na umelú inteligenciu môžete identifikovať pomocou niekoľkých do oči bijúcich faktorov. Pozrite sa, čo by ste nemali prehliadať.

titulka-umela-inteligencia
Zdroj: labs.openai.com, Vosveteit.sk

Umelá inteligencia nebolo ešte nikdy tak populárnou medzi laickou verejnosťou. Dopomohlo k tomu predstavenie ChatGPT. Vedia to aj útočníci, ktorí sa vezú na popularite tejto technológie. Nejde ale o jedinú umelú inteligenciu, s ktorou môžeme komunikovať. V minulosti sme upozorňovali na viacero podvodov, ako útočníci zneužívajú popularitu tejto technológie, aby sa obohatili. Zväčša využívajú neznalosť ľudí a predávajú prístup k tejto technológii hoci je dostupnou zadarmo. V tých horších prípadoch ide o sofistikovanejšie útoky, pri ktorých môže dôjsť aj k úniku citlivých dát.

Ako sa nestať obeťou podvodu?

NBÚ na sociálnych sieťach radí, ako sa nestať obeťou podvodu, pri ktorých útočníci zneužívajú kampane na AI.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kliknite na odkaz a vyskúšajte novú umelú inteligenciu,“ lákajú záujemcov o AI mnohé reklamy či správy. Ak to však spravíte, nedostanete prístup vy, ale útočník – a dostane sa priamo do vášho zariadenia.“, vysvetľuje modus operandi NBÚ.

Úrad odporúča, aby sme nereagovali na fantastické ponuky. Tie sú častokrát totiž len lákadlom ako zaujať a ako dostať do zariadenia potenciálnej obete škodlivý softvér. NBÚ hovorí, že väčšina reklám na sociálnych sieťach, ktoré slúžia na propagáciu AI, sú zväčša podvod. Úrad rovnako dopĺňa, že podvodnú reklamu môžeme spoznať podľa toho, že pri príspevku sú stovky komentárov, no sú skryté. Útočník, ktorý platí za reklamu, totiž skrýva komentáre, ktoré prezrádzajú, že ide o podvod, vysvetľuje úrad. NBÚ zároveň varuje, aby sme nesťahovali zo stránok žiaden softvér do počítača či smartfónu a rovnako prízvukuje, aby sme nevypĺňali nikde citlivé údaje.

Aj takto vyzerá podvodná reklama

V súvislosti s touto témou nám dovoľte, dať vám do pozornosti jednu z mnohých podvodných reklám, na ktorú sme narazili i my. Pozrite sa, čo by ste si mali všímať.

Ako vidíte v príspevku nižšie, tak v popise je URL adresa, na ktorú ak kliknete, tak dôjde k stiahnutiu súboru do vášho zariadenia. Zároveň sľubuje, že umelá inteligencia je dostupnou zadarmo. Útočník taktiež zdieľa i kód, pomocou ktorého môžete súbor rozbaliť. No v skutočnosti, ako to urobíte, tak otvoríte Pandorina skrinku, v ktorej nájdete prekvapenie v podobe vírusu.

podvodna stranka propagujuca AI
Zdroj: Pritnscreen podvodnej reklamy, (pozn. redakcie: obrázok bol rozmazaný redakciou. Pôvodne bol na nej CEO spoločnosti Google a reklama na AI od Googlu)

V ďalšom kroku sme sa pozreli na transparentnosť stránky. Ako môžete vidieť nižšie, tak bola vytvorená v čase, kedy o umelej inteligencii a možnosti chatu s ňou, nebolo ani chýru.  Vytvorená bola v roku 2015 a pôvodne sa volala „Martin Salinas Official“ a premenovanou bola len nedávne, 27. júla 2023. V sekcii transparentnosť stránky rovnako vidieť, že človek, ktorý spravuje stránku, je z Filipín, hoci umelá inteligencia, ktorú propaguje, pochádza za Ameriky. Čo je ďalším znakom, že niečo nie je v poriadku.

podvodna reklama AI socialne siete transparentnost stranky
Zdroj: Pritnscreen podvodnej stránky

Následne sme sa pozreli aj na ďalšie príspevky publikované stránkou. Už po pár desiatkach príspevkov, na nás vyskočili také, ktoré vôbec nesúvisia s umelou inteligenciou. Jeden z takýchto príspevkov si môžete pozrieť nižšie.

podvodna stranka nesuvisejuce prispevky
Zdroj: Pritnscreen podvodnej stránky

Taktiež je potrebné uviesť, že môžete naraziť aj na opačný extrém, kedy stránka nebude mať zverejnené prakticky žiadne príspevky. Vtedy by ste mali rovnako spozornieť.

Ak ste narazili na jeden zo znakov vyššie, tak ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod a od takej umelej inteligencie, by ste mali dať ruky preč.

Čo robiť, ak ste naleteli?

Naletieť môže každý. Ak aj vy ste sa stali obeťou podvodu, tak by ste mali postupovať nasledovne. Určite situáciu nepodceňuje a neodkladajte jej riešenie. Ak ste vypĺňali citlivé údaje, napríklad z bankovej karty, tak okamžite kontaktujte vašu banku, aby ste zablokovali kartu.

V prípade, ak ste niečo sťahovali do zariadenia, tak sa odpojte z internetu a snažte sa identifikovať softvér, ktorý ste nainštalovali alebo stiahli. Pomocou nastavení počítača v sekcii aplikácie, môžete identifikovať aplikácie, ktoré ste nedávno nainštalovali do zariadenia. Odstráňte ich. V ďalšom kroku preskenujte váš počítač či smartfón antivírusovým programom. Ak ste identifikovali nejakú hrozbu, tak ju nechajte antivírusom odstrániť. Následne vám odporúčame ešte raz preskenovať vaše zariadenia. V neposlednom rade si nezabudnite zmeniť prihlasovacie údaje do služieb ako sú e-maily, sociálne siete a finančné aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre